ОВО ЈЕ ЗЕМЉА У КОЈОЈ СЕ ЕКОНОМИЈА РАЗВИЈА НАЈБРЖЕ НА СВЕТУ: Приход по становнику се утростручио
Економија Бангладеша је међу онима које се развијају најбрже на свету.
Према подацима Светске банке (WB), у овој земљи са 163 милиона становника је од 2010. из сиромаштва изашло њих осам милиона. У последњих десет година приход по становнику се утростручио.
ИНДУСТРИЈСКА ПРОИЗВОДЊА СКОЧИЛА ЗА 33 ОДСТО: Српска економија доживљава процват
ЦЕНЕ НИКАД ВЕЋЕ У ЦЕЛОМ СВЕТУ: Шта нам се спрема и каква нас економија чека после тешке корона године
Српска економија ће се снажно опоравити 2021. године: Европска комисија повећала прогнозу раста Србије!
У Светском економском форуму су издвојили четири разлога која сматрају кључним за убрзани економски развој Бангладеша.
Као први разлог су навели то да има текстилну индустрију која је друга по величини у свету. Кинеска текстилна индустрија је највећа на свету. Извоз текстилних производа из Бангладеша годишње расте за 16 одсто.
Други разлог јесте тај што има велику и младу радну снагу. Бангладеш је по броју становника осми на свету. Половина од укупног броја његових становника има мање од 25 година. Његова млада радна снага се лако прилагођава новим технологијама.
Трећи разлог зашто се његова економија брзо развија јесте тај што има растућу дигиталну моћ. Наиме, ова земља има 600.000 радника који раде као фрееланцери у ИТ индустрији. То је највећи број ИТ фриленсера на свету. Тиме се олакшава дигитализација у различитим друштвеним сферама.
Четврти разлог јесте тај што увелико ради на диверзификацији економије. То подразумева градњу великог технолошког парка у Даки и план градње 100 специјалних економских зона којима желе да привуку атрактивне инвестиције.
У Светској банци су прогнозирали да ће економски раст Бангладеша ове године бити осам одсто. Очекује се да ће у наредних 20 година бити сврставан међу развијене државе света.
Међутим, да би успео у томе, мора да превазиђе многе изазове. У Међународном монетарном фонду су указали на то да су климатске промене изазов број један – једна трећина становништва Бангладеша је у ризику да буде расељена због раста нивоа мора.