БАНКРОТ ЗА КОЈУ ГОДИНУ? Арапи пропадају због ЧЕТИРИ разлога!
Смањење производње био је чаробни штапић али је очигледно да тај метод више не функционише.
У прошлости смо сведочили да, кад год би пала цена сирове нафте, ОПЕК, предвођен Саудијском Арабијом, једноставним потезом стабилизује цене.
Саудијска Арабија још увек није у финансијским проблемима због ниске цене нафте. Међутим, ако се садашњи трендови наставе ускоро би и богата монархија могла да остане без новца.
ВИШЕ НИЈЕ ОБЕЋАНА ЗЕМЉА: Ни Норвешкој не цвета цвеће
На иницијативу Саудијске Арабије ОПЕК је, заједно са Русијом, већ одлучио да смањи производњу, али значајнији ефект повећања цена нисмо видели.
Према Бизнис Инсајдеру, Саудијска Арабија нема више могућност контроле цена нафте на светском тржишту.
Ако би и дошло до повећања цене нафте на 60 долара по барелу производња из шкриљаца у САД би постала исплатива и САД би поново повећала своју производњу.
Чињеница да су Сједињене Америчке Државе већ преузеле прво место по производњи сирове нафте и да су, након деценијске забране, поново започеле извоз, никако не иде на руку Саудијској Арабији.
АЛАРМ! Са једним потезом нафта би могла да скочи до 500 ДОЛАРА!
Такође, чланице ОПЕК-а најчешће варају и не поштују договорено смањење производње нафте. То би могло да се понови јер већини земаља које су чланице ОПЕК-а очајно треба свежи новац.
Ирану су коначно укинуте санкције а ова земља је једна од најбогатијих земаља када се гледају резерве нафте. Иран ће ускоро тржишту понудити милион барела нафте дневно, а чињеница да ће тиме наштетити Саудијској Арабији свакако их не брине.
САУДИЈСКА АРАБИЈА више није СВЕМОЋНА на тржишту нафте!
Четврти разлог зашто Саудијска Арабија не успева да повећа цене су огромне залихе у Сједињеним Државама и другим земљама , као и успоравање привреде у Кини.
Ако цене нафте остану на садашњем нивоу, чак и уз смањење буџетских издатака за 25 одсто, Саудијска Арабија ће банкротирати за три до пет година.