Банкрот! Затвара се некадашњи југословенски гигант, започет стечајни поступак
Јадран фабрика чарапа, један од лидера у производњи чарапа у региону, суочава се са озбиљним финансијским проблемима.
Након што је на главној скупштини одржаној 12. септембра одбијен предлог за покриће дела дуга од 1,65 милиона евра, покренут је стечајни поступак. Ова одлука уследила је након што је у марту ове године започет предстечајни поступак како би се утврдило постојање основа за стечај.
Према информацијама из судског регистра Привредног суда у Загребу, стечајни поступак је покренут на основу налаза стечајне управнице Даворке Хуљев, која је утврдила да фирма није испоштовала предстечајни споразум постигнут 2018. године. Споразум је, наиме, потписан како би се решили дугови, али није реализован, а према потврди ФИНА-е, до 28. фебруара ове године Јадран фабрика чарапа била је дужна укупно 167.109,33 евра.
На недавној главној скупштини, поред предлога о рефинансирању дела дуга, одбијени су и сви извештаји директора Винка Баришића о финансијском стању компаније. Одбор поверилаца истиче да су текуће обавезе фирме порасле на 3,66 милиона евра, док је бруто губитак прошле године износио 1,9 милиона евра, а приход пао на 3,43 милиона евра, што је пола милиона евра мање него 2022. године. Број запослених такође је драстично опао, са 134 на 44 у последњих пет година.
Сукоби унутар компаније додатно компликују ситуацију. Наиме, директору Баришићу се замера пребацивање производње на фирме у власништву члана његове породице, а он је прошле године изгубио значајан пакет акција кроз принудну наплату, после чега је постао власник само 0,03 одсто акција. Највећи акционар Јадран фабрике чарапа је Валамар, који поседују 24,87 одсто удела.
Једина одлука донета на септембарској главној скупштини била је избор новог председника скупштине Павла Станишића, као и чланова надзорног одбора Крешимира Митровића и Данијела Клаића, са четворогодишњим мандатом.
Овај случај, који траје још од марта, дошао је до кључног тренутка, а будућност Јадран фабрике чарапа сада је неизвесна док се стечајни поступак наставља.
Србија Данас/Курир