НЕ, ТО НА НЕБУ НИСУ ПТИЦЕ, ТО БИТКОИН ЛЕТИ У ВИСИНЕ: Преокренуо се тренд - криптовалута скочила на више од 50.000 ДОЛАРА
Да су кретања на тржишту дигиталних добара изузетно неизвесна каже аналитичар тржишта криптовалута из ЕЦД, Игор Мирковић и додаје да постоји неколико кључних ствари за разумевање тих кретања.
Биткоин, најпознатија светска криптовалута, је поново овог викенда, након 3 месеца, прешао "магичну границу" од 50.000 долара, и по свему судећи тај тренд се наставља. Према тренутним подацицма сајта коингеко, биткоином се тренутно тргује по цени од 51.294 долара, што је раст од неких 2,3 одсто у последњих 24 сата.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/05/slikaobrada1.jpg?itok=d_7J7lI6)
СТАНОВИ ПО ЗЕМУНУ ИДУ КАО АЛВА, А ЦЕНЕ НИКАД ВЕЋЕ: Квадрат иде око 2.000 па и до 2.700 - поглед на Дунав додатно се плаћа
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/09/206058742_10224928272662935_8911984868460725961_n.jpg?itok=U9TrV1qD)
ПРОДАТ НАЈСКУПЉИ СТАН У СРБИЈИ! Не можете ни замислити колико кошта - цене некретнина папрене
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/pjimage_8.jpg?itok=7-ECpyaH)
ИПАК НИЈЕ МИТ: Фрапираћете се кад будете чули КОЛИКО ЈЕ КВАДРАТ у Грчкој, станови јефтинији него у Србији
Након неколико месеци "превирања на тржишту", у фазу раста прешао је и итиријум, чија је тренутна вредност 3.898 долара, и који је само за протеклих недељу дана "нарастао" за 20,6 одсто.
Према мишљењу стручњака, нова кретања на тржишту дигиталних добара су последица неколико фактора. Такође се спекулише да ће гурнути читаво тржиште у нови тренд раста, јер су у кратком периоду пробијене две психолошке границе (биткоина на 50.000 долара и итиријума на 4.000 долара).
Неколико кључних разлога
Да су кретања на тржишту дигиталних добара изузетно неизвесна каже аналитичар тржишта криптовалута из ЕЦД, Игор Мирковић и додаје да постоји неколико кључних ствари за разумевање тих кретања.
- Моје лично мишљење је да раст вредности биткоина, првенствено, проузрокује стационирање компанија за "рударење" криптовалута на друге локације ван Кине, након тамошњег егзодуса - каже Мирковић.
Он додаје да је "свеж капитал упловио у криптовалуте" због врло продуктивног полугодишта.
- У периоду пада цене који је иза нас, имали смо одличне вести уласка великих банака и фондова у криптовалуте, те сада можемо да приметимо одличне резултате све доступнијих улагања у криптовалуте - наставља Мирковић.
Мирковић наглашава и да поред тога што је вредност биткоина "звезда водиља" остатку тржишта, остали пројекти, какав је Итиријум, константно раде на побољшањима и то је покретач раста њихових цена.
- Итиријум је примера ради недавно имао веома битно побољшање које га је учинило дефлаторном валутом, дакле све је мање итиријума на располагању - закључује Мирковић.
Из инсајдерских кругова је, такође, неколико пута наговештено да би ускоро могли да буду јавно обелодањени подаци о улагању великих компанија и инвеститора у биткоин, што се сматра додатним подстицајем за нови раст цена.
Велика миграција рудара
Забрана рударења криптовалута у Кини, о чему се већ писало, је приморала читаве компанија да траже нове дестинације за своја седишта и масивне погоне за рударење. У брзом премештању, брзом зато што свака секунда у овој индустрији значи губитак, компаније су се распршиле по Казахстану, Русији, и најбитније САД, те је читав догађај упамћен као "Велика миграција рудара".
САД, тј Остин Тексас је постао нова мека за рударење биткоина, пре свега због правне заштите коју ту уживају бизниси. Сам Гувернер Тексаса је у више наврата предочио да је присталица криптовалута, те је у јуну, тачно када је кренула забрана у Кини, он и твитовао: "Дешава се! Тексас ће бити крипто-вођа". Касније тог истог месеца ова држава је постала друга у САД која је препознала блокчејн технологију и криптовалута у свом закону, наводи BBC.
Други фактор који је "натерао" све велике компаније за рударење криптовалута у Тексас је изузетно повољна цена струје, што је и кључно у послу рударења криптовалута. Како је електромрежа у Тексасу малтене дерегулисана, овде се налазе неке од најнижих цена струје у свету.
Обавезна пријава прихода и порез
Нови закон о инфраструктури који је почетком августа био на расправи у америчком Сенату, дотакао се и криптовалута. У самом закону уведено је обавезно извештавање о порезу на дигитална добра, као и пријављивање сваке трансакције веће од 10.000 долара. Све ово постаје обавеза, према новом закону, почетком 2024. године, пише Форбс.
Зашто? Према одређеним рачуницама Форбса, САД би од пореза на криптовалута годишње приходовале најмање 28 милијарди долара, а поједине пројекције помињу и цифре од 50 милијарди долара.
Иако, са једне стране много је људи који се противе овом увођењу обавезног извештавања о порезу, и самом порезу, аргументима да држава и овде отима "кајмак", чини се да учесници на тржишту криптовалута имају другачије мишљење. Многи стручњаци су у последњих месец дана стали пред јавност, како би објаснили да мешање институција у тржиште подједнако може да значи уређеније тржиште и повољнију климу на дуге стазе.