Дневница до 4.000 динара: Сезонски посао у Србији од ког можете да зарадите доста пара, а ево шта треба да радите
Ова воћка претендује да претекне малину на тржишту.
У ариљском крају брање малина почиње за око месец дана, мада је невреме које је задесило Србију 19. маја практично урнисало засаде, и то не само овог воћа. Почетком јуна, сазревају и све популарније боровнице, за које су берачи увек потребни, посебно у јулу.
УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРА! Антибиотици нису "паметни" и не разликују добре и лоше бактерије, зато је важно да ОВО РАДИМО
Да ли ће се тренд "изласка из града" наставити и после короне? Порасла куповина кућа и викендица
УЈУТРУ ПРОВЕРИТЕ РАЧУН: Грађани, стигле лепе вести, држава исплаћује ЗАОСТАЛЕ РАТЕ
Берачки послови су популарни сваке године, иако нису лаки, јер од њих може лепо да се заради. Трају од почетка маја до средине октобра, а многима је у последње време најпримамљивија берба боровница, јер је дневница за њих дупло већа него, на пример, за малине.
Власници воћњака за брање малина, купина, јабука, брескви годинама уназад нуде дневницу која варира од 1.800 до 2.300 динара, док су за бербу боровница спремни да плате 3.000, па чак и 4.000 динара, у зависности од обима плантаже и посла.
Ово "краљевско воће" обично се бере у периоду од 6 до 8 недеља, будући да постоје ране, средњеране и позне сорте. Све више људи се "баца" на бизнис с боровницама, јер је исплатив. Стручњаци кажу да су оне за Србију "нове малине", што значи да би могле да доживе исту светску популарност.
У Шумадији и Врњачкој Бањи има познатих плантажа с боровницама. Важно је напоменути да се беру само зрели плодови, који су плаве боје.
Приликом паковања, уклањају се лишће и црвенкасти плодови, а добар берач за осам сати рада може да набере до 40 кг боровнице, односно да напуни од 60 до 80 кутија запремине 0,5 л.
Занимљиво је да су смрзнути плодови истог квалитета као свежи, међутим, ту се боровничари најчешће и "саплету". За индустрију је потребно узгајати посебну сорту. Иначе, што је плод крупнији - то је боља тржишна цена.
Према речима стручњака, шанса Србије је у томе што ову воћку имамо пре свих, а западне земље вапе за количинама. Боровнице имају добар извозни потенцијал, јер је ми имамо у јуну, када ње реално нема.
За нашом боровницом највише постоји интересовање у западним земљама Европе, пре свега у Немачкој, Француској, Холандији, Великој Британији, али је траже и Руси.
Оно што је важно да знате, ако желите да уђете у посао с боровницама, јесте да су улагања велика, и не сме бити импровизације, ако не желите да вас стигну каснији трошкови.
Ипак, када је реч о цени на светском тржишту, Србија је у доброј позицији. Имамо мало нижу цену него Шпанци или Пољаци, који за органску боровнцу добијају 6-7 евра. Ми, с друге стране, имамо конвеционални систем садње.
"ОКРЕЧИМ СОБУ И ЧЕКАМ ТУРИСТЕ" Шта су све предности, а шта мане СЕОСКОГ ТУРИЗМА У СРБИЈИ? (ВИДЕО)
Они имају шансу да поврате све губитке: Нису радили за време ванредног стања, а сада грађани хрле код њих
"ЦРВЕНО ЗЛАТО" НЕВЕРОВАТНО ПОЈЕФТИНИЛО: Цена јагода пала са 400 на 150 динара за само неколико дана!
Ове жене желе да наплате свој "додатни рад у карантину": Идеја групе мајки прерасла у националну кампању
БАНКЕ УПОЗОРАВАЈУ: Хара ПРЕВАРА да вам је легло 100 евра, НА ОВУ ПОРУКУ НЕ СМЕТЕ ОДГОВОРИТИ!
ГРАЂАНИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ, изашло је ДЕТАЉНО УПУТСТВО: Данас је почело пријављивање за новчану помоћ