Брнабић отворила Центар дигиталне пољопривреде: Србија ће постати европски првак! (ФОТО)
Пуштена у рад и дигитална платформа АгроСенс
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић на Институту БиоСенс у Новом Саду отворила је Центар дигиталне пољопривреде Србије, истичући да је Институт БиоСенс европски првак у истраживању и развоју.
Ћирковић о спољнотрговинском суфициту: Извоз порастао за 13 одсто, Србија најбоља у ЦЕЛОМ РЕГИОНУ
Будућност Фијата НЕИЗВЕСНА: Кључни датум 29. септембар!
Она је истакла да је Институт Биосенс европски првак, јер је победио на најзхтевнијем програму Европске Уније за истраживање и развој Хоризонт 2020 и да ће захваљујући њима Нови Сад, Војводина и Србија постати Европски центар изврсности за пољопривреду, не само за 21. век, већ, како је истакла, и за 22. век.
По њеним речима Влада Србије, Покрајинска влада, ресорна министарства и Универзитет заједнички свакодневно покушавају да помогну што више могу да оно што људи са Института БиоСенс знају, имплементирају у Србији што пре, а та сарадња је, како је навела, довела до два резултата.
- Надам се скором потписивању споразума о сарадњи између Владе Србије, министарства просвете и Европске комисије о бесплатном коришћењу сателитских података из ЕУ, чиме ћемо постати прва земља која није чланица ЕУ, а има приступ тим подацима - навела је Брнабић и додала да је други резултат нова зграда Института БиоСенс, чија изградња ускоро треба да почне.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да у Војводини пољопривреда представља кључну полугу економског развоја, а самим тим, како је навео, Центар дигиталне пољопривреде представља кључни алат за покретање пољопривреде у целој Србији.
- Ово ће допринети ефикасности, већим приносима, бољем квалитету, свим епитетима које пољопривреда мора да носи у будућности - казао је Мировић.
Како је истакао, циљ је да у овакве системе буду укључени и државни органи, министарства, надлежне службе, сви они који ће, како је навео, пунити подацима овај систем.
Директор Инсатитута БиоСенс Владимир Црнојевић рекао је да је ово први корак дигитализације пољопривреде Србије.
- Ми овим омогућавамо да сви подаци и активности у раду буду регистровани, да произвођач генерише дигиталну књигу поља која после може да се размењује са различитим корисницима. Ово је развијено за произвођаче, али радићемо на томе да ову апликацију прилагодимо и за државну управу, саветодавне службе, осигуравајуће куће, истраживаче - навео је Црнојевић.
Тај центар је пример практичне примене иновативних ИТ решења и дигитализације у циљу повецања ефикасности и конкурентности домаце пољопривреде.
Током отварања Центра дигиталне пољопривреде Србије биће пуштена у рад и дигитална платформа АгроСенс, цији су основни сервиси бесплатни за све пољопривреднике.
Платформа омогућава да мобилни телефон постане алат кроз који се размењују правовремене, географски прецизне и релевантне информације о активностима пољопривредне производње.
РЕАЛНИ УСЛОВИ ОМОГУЋИЛИ ПОВИШИЦЕ: Ускоро повећање плате у полицији за 10 одсто
Реч је о подацима који имају практичну примену: сателитско праћење стања усева, локализовани метео подаци, дигитализовани подаци о хемијском и механичком саставу земљишта, дневник активности на парцели, каталог семена и хемијских препарата, каталог најсавременијих технолошких решења за прецизну пољопривреду.
Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да Влада Србије све што ради – ради како би задржала младе људе у Србији, али и да би се млади који су отишли из наше земље вратили.
Она је на питање новинара о подацима појединих истраживања, која показују да млади политичарима не верују, рекла да млади не морају да верују Влади Србије, већ да, како је истакла, Влада својим радом мора да стекне то поверење.
- У последњих мање од девет месеци успели смо да за 20 одсто подигнемо квоте за упис на Техничке факултете у Србији, а да то урадимо морали смо да одвојимо више новца у буџету за просвету и за запошљавање додатних наставника и асистената, али и за проширење капацитета тих факултета -навела је председница Владе Србије.
Она је истакла да се нада да ћемо ускоро у Новом Саду имати Научно-технолошки парк од 29.000 квадрата.
- Завршили смо у Нишу старт уп центар за иновационо предузетништво, у Београду од 2015. имамо Научно-технолошки парк са 55 иновационих и техничких компанија које имају укупан профит од 10,5 милиона евра и то је сигнал који дајемо младима, инвестираћемо више и бићемо ту за њих - подвукла је Брнабић.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је да је завршен конкурс који се тицао грантова за старт-апове младих у пољопривреди до 40 година, где су приоритет имала лица са вишим степеном образовања и истакао да ће 638 грантова од 10.000 евра у наредних месец дана бити исплаћено младим пољопривредницима у Србији.
- Ове године је то био пилот пројекат, издвојено око пет милиона евра, а надам се да ћемо следеће године имати за ову сврху више новца, јер овим конкурсом дајемо средства младим људима који остају на селу или се враћају на село како би се бавили пољопровредом - навео је Недимовић.