БРЖИ и ЈЕФТИНИЈИ упис имовине: Уместо 6 шалтера, ускоро ће бити довољна ЈЕДНА посета нотару
Лепе вести
Упис непокретности у земљишне књиге, по тренутним процедурама, може да траје и до 15 година. Пред посланицима ће се ускоро наћи Предлог измена закона о поступку уписа у катастар. Циљ је да на крају реформе, купци стана или куће своје власништво, уместо преко шест шалтера, озваниче једном посетом нотару. Надлежни кажу да ће поједностављени процес – бити јефтинији.
Прочитајте и:
Предлог новог закона предвиђа да од 1. јула ове године нотар има увид у катастар непокретности, оверава уговор о купопродаји, дигитализује уговор, оверава га и шаље у Републички геодетски завод. РГЗ уписује непокретност у катастар. Када шаље уговор у РГЗ, нотар ће од Геодетског завода тражити процену вредности непокретности. Да би нотар попуњавао и пореску пријаву за плаћање пореза на апсолутна права, ову могућност мора да предвиди и Закон о пореском поступку и пореској администрацији, који се, такође, ушправо мења.
- У реформу смо кренули пре неколико месеци – истакла је јуче премијерка Ана Брнабић, после обиласка Републичког геодетског завоода.
- Ово је једна од најкомплекснијих реформи и вероватно, уз реформу здравства, једна од најважнијих за грађане Србије. Радимо и на увођењу адресног регистра, јер више од три милиона људи нема потпуну адресу. У Лозници, која је била пилот-пројекат, 697 улица је добило име. Предвиђено је да ће до 1. октобра бити завршен елаборат за целу Србију, а процењује се да ће 45.000 улица добити име. Требало би до средине следеће године да завршимо читав посао.
Изменом Закона о упису у катастар полако се посао процене вредности имовине, коју тренутно ради Пореска управа, уступа РГЗ-у. На почетку, катастар ће слати процену вредности за прометоване некретнине, али ће од 2020. године бити у могућности да ради масовну процену вредности некретнина. Тада ће се њихови подаци користити и приликом одређивања пореза на имовину.
Конкурс за пријем 567 нових младих стручњака у РГЗ биће расписан 4. априла. Кадровско ојачање неопходно је да би се окончала реформа катастра и да би од 2020. заживео у електронском облику.
- На половини смо пројекта са Светском банком. Три су фазе реформе, а циљ је да наши подаци буду ефикаснији, доступнији и транспарентнији – рекао је јуће Борко Драшковић, директор РГЗ.