БРЗИНА ПОВРАТА НОВЦА И ЗАРАДА ЈЕ РАЗЛОГ УЛАГАЊА - ТРЕБА ВАМ 15.000 ЕВРА: Ово је изузетна прилика за сигурне паре
Једну халу, или складиште, могуће је направити већ за 15.000 евра, квадрат кошта од 200 до 300 евра
Колико пута сте пролазили неком брзом саобраћајницом или добро повезаним путем и тик уз њих видели "море" хала различитих димензија? Небројено, рекли бисте, а одговор на питање откуд овај нови тренд, врло је једноставан. Реч је о изузетној прилици за улагање како грађана тако и привредника који имају 15 до 20 хиљада евра.
ВОЗАЧИ БЕСНИ ЗБОГ СКУПОГ ТЕХНИЧКОГ ПРЕГЛЕДА: Како се уопште одређује цена?
ДА ЛИ СУ БЕЗБЕДНЕ НАМИРНИЦЕ ПРЕД ИСТЕКОМ РОКА: Код ових производа можете да занемарите датуме на паковању
ПРОЈЕКАТ КОЈИ ЋЕ ДОНЕТИ САМО ДОБРО! Гудал "УГТ ће помоћи енергетској транзицији Србије"
У новије време све чешће грађани који имају празан плац или њиву, узимају кредите како би изградили складишта и хале. Како кажу, инвестицију успеју да врате и за мање од две године, а зарада и брзина поврата уложеног новца често је разлог и да многи посежу за кредитом како би градили хале.
Једну халу, или складиште, могуће је направити већ за 15.000 евра, квадрат кошта од 200 до 300 евра. Исту је могуће издавати за око 1.000 евра месечно. Ово није само случај у великим индустријским зонама, и на ободима великих градова у Србији, већ и у близини мањих градова широм Србије.
Тако данас често можемо видети хале на путу ка београдском аеродрому, али и у околини Остружнице према Обреновцу, затим на правцу Бановаца И Бусија, да не помињемо Пазову, Инђију...
Оно што је такође посебно код овог бизниса јесте да се читав објекат изгради за свега неколико недеља. Такође, поседовање оваквих хала не носи велике оперативне трошкове.
У последњих годину и по дана тражња за овим просторима је буквално букнула. Услед пандемије и отежаног рада, као и оријентације процеса рада на рад од куће, огромна количина канцеларијског материјала који је морао да се избаци из, углавном, изнајмљених пословних просторија је завршио баш у магацинима.
Не само велике фирме, већ постоји и велики број кафића и ресторана који у њима држи своје летњи инвентар. Власници онлајн продавница су чест корисник ових магацина и хала, из којих у не малом броју случајева и воде своје бизнисе.
Данас мање хале за рад користи и све више занатлије - столари, обућари, кројачи, бравари, суто - мајстори...
Са друге стране, породице и појединци све више траже складишта за вишак намештаја, одеће, разну опрему, што за бебе, што спортску итд.
- Овакви објекти су често монтажног типа и могу веома брзо да се изграде, за неколико недеља, у зависности од величине. Почетно улагање није велико јер је њихова цена око 200 до 300 евра по квадрату, а инвестиција се исплати за годину дана, објашњава за "Блиц Бизнис" Горан Родић из Грађевинске коморе Србије.
Он је потврдио да је овај тренд актуелан и да поред аутопута ових објеката има и на другим локацијама.
- Када кренете из Београда, велики је број таквих хала у Сурчину, код Инђије, Пазове, али и на Бежанијској коси. Све их је више и према Гроцкој, у Винчи, Макишу... Инвеститори их веома брзо граде и онда поделе, испарцелишу и издају по деловима, појашњава он.
Овај посао, издавање магацина је једна од ретких делатности која је расла у току пандемије, и иако је још увек у помолу. Они који су већ уложили свој капитал у неку халу или магацин кажу да ће тржиште да се "прими" на тренд тек за три до пет година.
Мало амбициознији предузетници истичу да ући у ову браншу без неколико милиона евра нема смисла, али чињеница да један контејнер магацин кошта око 4.000 евра, врло је једноставно покренути овај бизнис и за много мање новца. Цена изнајмљивања једног таквог контејнера је око 50 евра месечно.
Домаћа јавност се са овим концептом упознала још пре неколико година, када су постале популарне америчке емисије на светским ТВ каналима, где се локални "инвеститори" надмећу за куповину старих и напуштених складишта.
Према подацима доступним на интернету, свака десета породица у САД изнајмљује додатни простор за складиштење ствари. Према проценама широм Америке постоји преко 48.000 мањих складишта. Компаније које се баве рентирањем и одржавањем ових магацина инкасирају око 24 милијарде долара годишње.
И у Европи постоји потреба за овим објектима, па је тако у Пољској једна фирма направила читаву франшизу од оваквог бизниса. Према њиховим речима, показало се да је битно да су складишта нон-стоп доступна, да такав комплекс буде смештен у централној градској зони и да период изнајмљивања буде што флексибилнији.