Будућност логистике: Дронови који доносе лекове
Логистика је индустрија "тешка" 2.300 милијарди долара
Логистички трошкови у Србији учествују двоструко више у цени производа у односу на развијене земље Запада, што оставља пуно простора за оптимизацију, закључак је панела "Логистика као покретач привреде", одржаног на Економском факултету Универзитета у Београду.
Прочитајте и:
Логистика је индустрија "тешка" 2.300 милијарди долара, а очекује се да ће актуелни светски трендови убрзо стићи у Србију - дигитализација, роботизација и аутоматизација читавог процеса, наводи се у саопштењу Економског факултета.
Блиска будноћност је и пренос робе дроном- овај вид доставе робе посебно ће заживети у фармацеутској индустрији, па можемо очекивати да ће се у наредних 20 година већина лекова достављати посредством дронова, у врло кратким временским интервалима.
Стручњаци са Економског факултета и из највећих логистичких компанија, који су учествовали на панелу, процењују да ће одрживост преузети примат цени у логистичкој индустрији, а да ће еколошка страна посла бити пресудна за опстанак. Самовозећи камиони на електрични или хибридни погон ће заменити садашње флоте класичних камиона.
У Србији се у последњих година прати тренд оутсоурце логистике, који комапнији оставља могућност да у фокусу буде само производ и производни процес. Лоша инфраструктура обара логистичке перформансе Србије, повећава цену производа, јер овакви трошкови учествују у цени двостуко више него у земљама Запада.
Оно што је предност домаће привреде је добар географски положај и тај потенцијал треба искористити, закључак је овог стручног панела на Економском факултету.