БУДУЋНОСТ ТРАНСПОРТА У СРБИЈИ: Ево зашто је одлука о постављању електричних пуњача на ауто-путевима изузетно важна за напредак наше земље
Како глобални трендови преласка на електрична возила постају све израженији, инфраструктура за пуњење ових возила постаје кључни фактор у подршци масовном прихватању електричних аутомобила. На ауто-путевима широм света, па тако и у Србији, електрични пуњачи постају све присутнији, мењајући начин на који размишљамо о дугим путовањима.
Са све већим бројем електричних возила на путевима, возачи су суочени с изазовом: како обезбедити да њихов аутомобил буде спреман за дуга путовања? Одговор на ово питање лежи у развоју мреже брзих пуњача дуж ауто-путева. Ови пуњачи омогућавају брзо и ефикасно пуњење батерија, чиме се смањује време које возачи морају провести на станицама.
Развој инфраструктуре у Србији
Србија је препознала значај ове промене и активно ради на развоју мреже електричних пуњача на својим ауто-путевима. Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да ће до априла или маја наредне године на скоро 1.000 километара аутопутева и брзих саобраћајница бити постављено чак 164 електро-пуњача. Тренутно се на мрежи аутопутева и брзих саобраћајница у Србији налази само осам јавних електро-пуњача, што је недовољно за све већи број аутомобила на електрични погон.
Иницијатива и инвестиције
Према Весићу, пре годину дана је покренута иницијатива да се путеви у Србији боље опреме електро-пуњачима, а измене Закона о планирању и изградњи уклониле су препреке које су ометале реализацију овог пројекта. Министар је поносно најавио да ће Србија до априла, најкасније до маја 2025. године, имати мрежу од 164 електро-пуњача на ауто-путевима. Тренутно је у току постављање 10 пуњача на кључним правцима, укључујући Шид-Београд, Београд-Ниш, Ниш-Прешево, Београд-Нови Сад, и Ниш-Димитровград.
Пројекти у току и будући планови
Поред ових радова, додатних 16 електро-пуњача поставља се на ауто-путевима "Милош Велики" и Рума-Шабац, као и на брзој саобраћајници Шабац-Лозница. Министар је такође најавио почетак реализације пројекта "зелених станица" у новембру, које ће обухватити 16 локација на ауто-путевима с укупно 114 електро-пуњача.
Економски и еколошки бенефити
Инвестирање у електричне пуњаче не доноси само економске бенефите кроз развој нових технологија и стварање радних места, већ има и значајан позитиван утицај на животну средину. Србија овим пројектима не само да унапређује своју инфраструктуру, већ се приближава европском просеку и сврстава међу земље у Југоисточној Европи које су најбоље опремљене за транзицију ка електричним возилима.
Подршка возачима електричних возила
Како би додатно стимулисала коришћење електричних возила, држава планира да кроз измене Закона о безбедности саобраћаја и Закона о путевима регулише посебну боју таблица за електрична возила, уведе попуст на путарину и омогући локалним самоуправама да дају попусте на паркинг за електрична возила. Нови пуњачи, који ће се постављати, биће супер брзи, с јачином до 300 киловата, што ће омогућити брже и ефикасније пуњење.
Будућност транспорта у Србији
Ове иницијативе доприносе бољем развоју Србије, у којој се већ производе електрични аутомобили, док се најављује отварање нових фабрика, пре свега у Лозници. Србија не само да се развија инфраструктурно, већ иде у корак с временом у заштити животне средине, дајући јасну поруку возачима да је држава посвећена подршци преласку на електричну мобилност.