Чадеж: Нова комора за нове изазове
Привредна комора Србије прилагодиће своје сервисе потребама и захтевима привреде у овим неизвесним и изазовним временима, а главна тежишта су дигитализација „традиционалних“ привреда и повезивање са ИКТ сектором, зелена транзиција и наше компаније у глобалним добављачким ланцима, рекао је Марко Чадеж, председник ПКС на Четвртој седници скупштине.
- Основни циљ мењања ове организације јесте да буде сервис привреди. Шта је све потребно привреди то је ствар која се мења из месеца у месец, из године у годину и самим тим морамо да будемо организација која је спремна да одговори на ваше захтеве, да вам препоручи неке ствари које би могле да вам помогну и побољшају ваше пословање. Све је питање сврхе како на личином тако и на плану пословања - поручио је Чадеж.
Циљ активности у оквиру промена принципа рада који желимо да предузмемо јесте јасан фокус на проблеме чланица и суштинска подршка у проналажењу могућих решења, додао је председник ПКС.
Србија и привреде региона део су глобалних токова па ће тако и глобални проблеми посебно европски утицати на привредну динамику код нас и у региону, наводи Чадеж и подсећа да су и даље највећи изазови са којима ће се суочити европска привреда инфлација, раст референтних каматних стопа до чак 4 одсто, недостатак кадрова, високе цене енергената, поскупљење хране, пад тражње и поремећени ланци снабдевања.
Изазови доносе и одређене шансе које Србија и регион могу искористити, за нове инвестиције у производњу и укључивање у добављачке ланце. ПКС ће кроз међусекторске тимове посебно радити на предлагању повољне регулативе за брже инвестирање, флексибилног законодавства за иновације, препорука за унапређење комплексних привредних потенцијала.
Подсећа да велики азијски играчи као што су произвођачи батерија за електричне аутомобиле инвестирају у Европи како би обезбедили учешће на најатрактивнијем глобалном тржишту од 500 милиона становника. Тренутно у привлачењу ових инвестиција предњаче Мађарска и Пољска, шансе су отворене Србији и региону, али за таква улагања приоритет је да буду део јединственог тржишта, наглашава Чадеж.
Регионално економско повезивање, по његовим речима, јесте кључна стратешка шанса и Србије и осталих економија у региону да постигну бржи раст, али и да се ефикасније изборе са изазовима нових глобалних економских трендова. Заједничке политике увезивања региона у јединствен економски простор и изградња међусобног поверења биће кључнеи за укључивање економија у јединствено тржиште ЕУ и уживање четири слободе пре пуноправног чланства у Унији.