Чадеж: Опен Балкан унутрашња трговина и јединствено тржиште рада
У наредна два дана представници шест секторских група, које чине представници надлежних институција све три државе, разговараће о олакшицама за увоз, извоз и кретање робе, слободном кретању пољопривредних, прехрамбених и индустријских производа, тржишту рада, јединственом електронском идентитету за грађане Отвореног Балкана и јединственом информационом систему.
- У оквиру регионалне иницијативе Опен Балкан желимо да нам се камиони не заустављају на граничним прелазима између Србије, Албаније и Северне Македоније, да се сва папирологија завршава у што краћем року, да једни другима верујемо и признајемо сертификате издате у институцијама једне од ових трију земаља, као и да имамо јединствене радне дозволе - изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије у Нишу где се одржава састанак више од 160 представника влада, државних управа, институција и привредних комора Албаније, Северне Македоније и Србије, први у оваквом обиму.
ВЕЛИКА ОЧЕКИВАЊА ОД "ОТВОРЕНОГ БАЛКАНА" Шта би укидање граница са земљама у окружењу значило за српску привреду?
СТИЖУ ПАМЕТНА БРОЈИЛА! Моћи ће да се контролише потрошња, али и да се открије "крађа струје"
ИЗВЕШТАЈ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ: Инфлација наредне године биће у паду, а сада износи 3,4 осто - СКОК ЦЕНА свуда у свету
- То је наш циљ и тако ћемо убрзати не само проток робе, него и смањити све трошкове нашим компанијама. То желимо да постигнемо већ до Самита у Тирани крајем децембра и да почне примена јануара 2022. С друге стране, јединствене радне дозволе омогућиће свим грађанима Србије, Албаније и Северне Македоније да после једноставне пријаве могу да раде без проблема у три земље, да са становишта тржишта рада једни друге не третирамо као иностранство већ као део једног подручја, што раде чланице ЕУ - нагласио је Чадеж.
Трећи велики циљ, по речима председника ПКС, је информациона инфраструктура, да направимо јединствен ИД број, важан не само због убрзања трговине већ и да се обезбеде погодности свим компанијама и грађанима који се региструју за Опен Балкан ИД број, а то подразумева јефтиније авио карте, путарине, бенефите у железничком саобраћају и друге повластице. Чадеж је подсетио и да се формира имплементациони савет који ће бити задужен за спровођење свега договореног.
У наредна два дана представници шест секторских група, које чине представници надлежних институција све три државе, разговараће о олакшицама за увоз, извоз и кретање робе, слободном кретању пољопривредних, прехрамбених и индустријских производа, тржишту рада, јединственом електронском идентитету за грађане Отвореног Балкана и јединственом информационом систему.
Уводним обраћањима учесницима су се обратили и министар пољопровреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић, министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић, као и министри финансија, пољопривреде и трговине из Албаније и Северне Македоније.
Министар финансија је поручио да је циљ да се уклоне баријере за бизнис и грађане и да све три земље раде као једна.
- Сви имамо исти циљ, да повећамо економску сарадњу, не само између наше три земље, већ и свих земаља у региону. Истакао је да је циљ представника три владе да у наредна два дана разраде план како да се поправи проток робе, услуга и људи, као и да се уклони све што три економије виде као препреке за развој и напредак пословања.
Министар је указао да постоји политичка воља да ове три земље функционишу као једна, да буду усклађене фитосанитарне, царинске процедуре, да се олакша проток робе.
- Ми то можемо заједно и веома сам срећан што ћемо радити на истом циљу, а то је да нема граница и баријера, већ да три тржишта раде као једно - поручио је министар финансија.
Министар Недимовић изјавио је да ће чланови његовог Министарства дати све од себе да се проблеми на граничном прелазу Прешево-Табановце што пре забораве, додајући да су спремили низ предлога које ће сутра и прекосутра представити колегама из Северне Македоније и Албаније, али и да су спремни да прихвате њихове идеје.
- Од сутра идемо ка томе да на граничном прелазу више нема контроле за храну. Наиме, у последњих седам дана неколико пошиљака меса из Северне Македоније је ушло у нашу земљу и није било ниједне контроле. Издали смо наредбу да не буде ниједне контроле. Ми смо одлучили да први искорачимо ка томе, а надамо се да и ви тако желите - рекао је Недимовић.
Министарка Матић поручила је да је идеја "Отвореног Балкана" најбоља идеја у региону у посленђих неколико деценија и да је вредна сваког напора како вечерас, тако и у наредном периоду.
- Сигурна сам да можемо да реализујемо иницијативу Отворени Балкан, јер смо већ толико тога урадили у оквиру ЦЕФТА. Видели смо да можемо сви да извучемо користи из овакве врсте споразума - рекла је Матић.
Поручила је да је Отворени Балкан круцијалан за мобилност грађана из све три земље и да успшена иницијатива укидања роминга показује да је такав договор могућ и у другим областима.
Министарка Кисић Тепавчевић истакла је да је замисао иницијативе “Отворени Балкан” да све три земље постигну економски развој, повећају број инвестиција и радних места. Навела је да су министри рада направили Нацрт споразума о разумевању који се односи на слободан приступ тржишту рада и изразила уверење да ће Споразум ускоро бити финализован, како би следећа година почела успешном применом јединствених радних дозвола.
Министарка финансија и економије Албаније Делина Ибрахимај изразила је наду да ће предстојећи викенд бити успешан за министарства све три владе и да ће допринети да се "Отворени Балкан што пре деси".
- Драго ми је што смо овде захваљујући политичкој вољи наша три лидера, како бисмо нашој бизнис заједници обезбедили све бенефите, а нашем региону доносимо просперитет - рекла је Ибрахимај. У наредна два дана, како је рекла, министри и представници секторских група радиће на организацији царинских инспекција, олакшању процедура царињења робе, смањењу администрације и висине накнада, на уједначавању економских параметара, усклађивању фитосанитарних докумената, јединственим радним дозволама…
Министарка пољопривреде Албаније Фрида Крифца истакла је да сви пољопривредници у региону желе да раде без баријера и без бирократије. Истакла је да ће неки од предлога њеног Министарства у наредна два дана бити у вези са усклађивањем прописа ради међусобног признавања сертификата и стандарада.
Заменик министра пољопривреде, шумарства и водопривреде у Северној Македонији Трајан Димковски истакао је да реализација иницијативе “Отворени Балкан” неће бити лака, али да ће се све три владе заједно борити да она успе.
- Разговараћемо о томе како ћемо спроводити иницијативу, како да повећамо производњу и трговину између наше три земље и смањимо бирократске процедуре, све док баријере не нулирамо - рекао је Димковски.