Чадеж: Потребно брже решавати недостатак радника на Западном Балкану
Заједнички проблем привреде Западног Балкана је недостатак радне снаге па ће Коморски инвестициони форум Западног Балкана (КИФ ЗБ6) поновити иницијативе ка владама региона да поједноставе процедуре доласка иностраних радника, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије и УО КИФ-а, након састанка са привредницима из пословног удружења „Бизнис центар“ Јелах - Тешањ у Босни и Херцеговини.
Чадеж је након састанка привредницима у Тешњу, који важи за једну од привредно најразвијенијих општина у БиХ, истакао и да ће КИФ додатно ојачати иницијативу ка владама региона како би што пре почело да функционише заједничко тржиште радне снаге, не само у оквиру земаља Иницијативе „Отворени Балкан“, већ и у осталим економијама Западног Балкана.
Чадеж: Интерконект ће у Београд довести највеће светске фирме
ЧЕКАЈУ ОДГОВОР ПОЉОПРИВРЕДНИКА: Брнабић, Недимовић и Чадеж још увек у Влади Србије
ЧАДЕЖ: "Отворени Балкан и КИФ гурају регион напред"
- Разговарали смо са компанијама о проблему недостатка радне снаге. Ићи ћемо поново ка владама у региону са иницијативом да се поједноставе процедуре кад је у питању увоз радне снаге, која нам је тренутно неопходна. Радимо и на додатним обукама и развоју дуалног образовања али, то су све решења која не можемо да сачекамо ако нам се послови буду гасили јер немамо довољно радника - рекао је Чадеж.
Чадеж је објаснио да је разлог одржавања данашњег састанак УО КИФ-а у Тешњу тај што, иако је мала општина са нешто више од 43.000 становника, у њој има више од 120 различитих типова производње, а бројне велике компаније из БиХ и Европе у том месту отварају своје фабрике.
Друга иницијатива на којој ће КИФ још снажније инсистирати је да што пре почне да функционише регионално тржиште радне снаге, не само у оквиру Иницијативе „Отворени Балкан“ и три земље, Северне Македоније, Албаније и Србије, него и да јој се остале економије што пре придруже.
- Разговарали смо и о скраћивању добављачких ланаца и заједничком наступу регионалних компанија ка међународним партнерима јер све више компанија из Европе тражи добављаче који могу у региону да производе за њих. Договорили смо заједничку сарадњу, а први корак је InterConnect Executive Summit у Београду где ће доћи више од 30 европских купаца из области ИТ, аутомобилске, металске, електро и прехрамбене производње.
Чадеж је истакао да ће регионалне коморе наставити да инсистирају да се убрза укидање трговинских баријера и протока робе како у региону, тако и региона са ЕУ.
- Напомињем да само Босна и Херцеговина и Србија имају 1.600 километара граница са земљама чланицама ЕУ на западу, где се највише и извози и где камиони имају највеће проблеме. Морамо да решавамо те ствари у договору са Бриселом и нашим комшијама из Хрватске и Мађарске - указао је Чадеж.
На састанку УО КИФ-а је договорено да се омогући компанијама из региона да користе ресурсе и представништва ПКС и СПОЉНОТРГОВИНСКЕ коморе Босне и Херцеговине у иностранству како би се регионална предузећа повезала са светским компанијама.
Представници регионалних привредних комора обишли су данас и компанију „Инокс Ајановић“ и фабрику намештаја „Атеље“ који важе за значајне извознике у БиХ.