СКОЧИЋЕ ЦЕНА ЈЕДНЕ ОД НАЈОСНОВНИЈИХ НАМИРНИЦА! Нови удар на ЏЕП потрошача? Ево какву корекцију можемо да очекујемо
Уредба која је недавно донета за сада се није одразила на потрошаче, али шта у наредном периоду можемо да очекујемо и да ли ће доћи до корекције цене млека, открио је Милан Простран.
Влада Србије усвојила је крајем фебруара одлуку која се односи на увођење прелевмана (увозне таксе) од 15 динара по литри млека и за качкаваљ од 30 динара по килограму. Уведени су прелевмани за седам сирева Ементалер, Чедар, Едам, Тилсит, Качкаваљ, Масдам и Гауда, а све то у циљу, како је наведено, како би се стабилизовало стање и зауставио пад цена откупног млека на тржишту.
ЗАБРАЊУЈЕ СЕ ПРОДАЈА ЕЛЕКТРОНСКИХ ЦИГАРЕТА МАЛОЛЕТНИЦИМА? Огласило се Министарство
СРБЕ ЧЕКА СТРАХОВИТИ РАСТ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА: Председник саопштио феноменалне вести - ево када стиже повећање и колико
НОВО ПОВЕЋАЊЕ КАМАТНЕ СТОПЕ! Да ли су управо поскупели динарски кредити - ово је објашњење банке
У преводу, на тај начин штите се српски произвођачи млека, односно домаћа производња од прекомерног увоза. Цене се за сада нису промениле, а хоће ли се ова мера у наредном периоду одразити на цене млека у продавницама открива агроекономиста Милан Простран.
- Нажалост, нема изгледа да ће доћи до снижавања цене млека када су у питању потрошачи. Ова мера је изнуђена како би се уважили предлози домаћих фармера и млекаре се одобровољиле да више купују млеко домаћих произвођача. Пре свега, мера је донета са циљем да се дестимулише увоз у одређеној мери. Да ли ће 15 динара увознике одвратити од увоза, не верујем, али њоме се свакако штити домаћи фармер - објашњава Простран.
До краја јуна промена цене млека?
Према његовим речима, оваква уредба представља инструмент који се примењивао 80-их година прошлог века када је наш саговорник био помоћник савезног министра и водио сектор за производњу и услове привређивања бивше Југославије.
- Тада смо користили управо ову меру како би се заштитила домаћа производња, што значи да не представља ништа ново са становишта мере спољнотрговинске заштите. С друге стране, да ли ће таква уредба да се ефектуира видећемо, с обзиром да је временски ограничена на четири месеца, односно важи до краја јуна - наводи стручњак.
Како наглашава, овим су се донекле задовољили захтеви фармера, али још једном подвлачи да до пада цене млека сигурно неће доћи.
- Управо супротно, страхујем да ће цена млека надаље расти, што је уосталом глобална оцена свих великих светских међународних организација која указује да ће храна и даље имати узлазни тренд. Србија је преко високосубвенционисаног увоза млека вршила тзв. амортизацију цене и она није расла, али уколико домаће млекаре буду у наредном периоду куповале по вишој цени млеко од домаћих фармера, то ће се свакако одразити на потрошаче, односно на финални производ - закључује Простран.