КОЛИКО КОШТА ЈЕДАН ПРОСЕЧАН СПЛАВ? Велика потражња за некретнинама на води - сви би да побегну из града!
Перућачко језеро је традиционално веома тражено, затим река Дрина, Дунав, Западна Србија, добар део Војводине, Дивчибаре, Космај...
Ако смо нешто могли да закључимо у протеклом периоду, везано за тржиште некретнина - у Србији, али и глобално, јесте да оно "не спава".
Потражња је огромна на свим пољима: од станова, преко викендица, па до сплавова на језерима и рекама. Додуше, у једном моменту дошло је до стагнације и чак губитака у сектору продаје/издавања пословног простора, мада се сада фокусирамо на стамбене објекте.
ПЛАТЕ И ДО 3000€ - ПОМАМА ЗА РАДНИЦИМА СА ЗАНАТОМ У РУКАМА! Мањак ових радника у Србији изазвао велике промене на тржишту
ПОТВРЂЕНИ СПОРАЗУМИ О ЗАЈМОВИМА: Новац расподељен за инфраструктуру, привредни раст и економски развој
АУТО ЋЕ СЕ ПАЛИТИ САМО У СЛУЧАЈУ НУЖДЕ? Цена нафте само скаче, а берел је достигао свој максимум - шта чека нашу земљу
Током 2020. бег из града био је једини начин да људи пронађу "спас", тежећи да има карантин падне што лакше, и ту су главну улогу одиграле управо куће на ободу граду или у мањим местима, затим некретнине на планинама, у бањама, шумама, крај воде.
Подаци говоре да расте куповина сплавова на води и кућа на обали, што раније није било толико учестало. Додуше, ни сада многи власници нису спремни да продају своје некретнине усред реке или језера, али има интересената.
Како се крећу цене?
Неки просек је од 30.000 евра па навише, ако говоримо о сплавовима, а свакако све зависи шта тражите. Постоје толико модерни и луксузни сплавови (кућице на води), да власници нису имали дилему треба ли да их плате као један већи стан у Београду. Ко је одлучио да се трајно пресели на сплав (или барем већим делом године) - није правио питање.
Као и када је реч о стамбеним јединицама, на цену највише утиче локација, затим квадратура, опремљеност, с тим што је код сплавова ситуација још мало компликованија: поставља се питање како је спроведена вода, струја, колико је потребно за одржавање на месечном/годишњем плану, који материјали су коришћени.
Доста се траже сплавови око Аде, али је њих најтеже купити. Такође, цене су највише. С друге стране, популарна је Умка, Остружница... У Умци се, рецимо, продаје сплав од 50-ак м2 за неких 30.000 евра, док се онај од 60 квадрата цени за мало више од 40.000 евра.
Притом, треба имати у виду да је Умка, ипак, од Београда удаљена око 30 километара, те у том "ценовном смислу" - губи битку с Адом. Главна предност сплавова на Ади је што сте надомак прелепог шеталишта и самог града, а опет сте изоловани и дефинитивно се осећа другачија атмосфера, клима.
Наравно, најскупљи су сређени, опремљени сплавови - одмах усељиви. Цена је обично нижа ако су "у току радови", што буде наглашено у огласу. То, ипак, не значи да власник продаје недовршен сплав. Неки нагласе како ће наставити да раде на сплаву/кућу, али да ће финална цена онда бити већа.
Могуће је купити и само сплав, без места, али се то ређе препоручује јер није лако наћи место, посебно у Београду. Осим сплавова, који су временом адаптирани и у кућице на води, појачано се траже некретнине на обали.
Можда немамо море, али ту су језера, реке...
Перућачко језеро је традиционално веома тражено, затим река Дрина, Дунав, Западна Србија, добар део Војводине, Дивчибаре, Космај... И Поморавље има све више заинтересованих. Највише је упита за викендице подно Авале, око Сопота и на Фрушкој гори.
Бајина Башта је, такође, испливала у први план, поред Златибора, Златара, села Заовине. Рецимо, викендица близу овог места, на самој обали реке Дрина, продаје се за 75.000 евра, а притом има свега 30-ак квадрата. Додуше, уз кућу долази и гаража од 19 м2.
Рибарско острво код Новог Сада такође изазива пажњу, и тамо чак можете наћи некретнине, с погледом на Дунав, где је квадрат око 1.500/1.600 евра - као у бољим београдским квартовима. Још једном подсећамо да овај тренд није заживео само код нас, већ широм света.
Рецимо, у САД цене некретнина тренутно такође расту, а примарно се траже простране куће са базеном, погодне за веће породице. Имати викендицу крај воде или сплав на реци је добар бизнис и ако се одлучите за изнајмљивање: дневни боравак можете наплатити од 50 до чак 300 евра, ако говоримо о српској престоници.
Луксузне куће на води углавном имају подно грејање, базен, ђакузи, роштиљ, опремљене су модерно, простране су и погодне за разне прославе - онда када је то дозвољено у складу са епидемиолошким мерама.