НАМИРНИЦЕ У СРБИЈИ ВЕОМА ПРИСТУПАЧНЕ: Ниже цене млека, сира и јаја од нас имају само четири земље
У Србији је храна знатно јефтинија у односу на просек ЕУ.
То показују подаци статистичке агенције Европске уније Евростат, који упоређују висину цена у 37 држава за прошлу годину.
Наша земља се налази у последњој трећини њихове листе. Ниже цене млека, сира и јаја од нас имају само четири земље. Месо је у Србији јефтиније 32,6 одсто у односу на просек у ЕУ, а иза нас је још пет држава.
КАКО ДО 90.000 ДИНАРА КРЕДИТА У БИЛО КОЈОЈ БАНЦИ: Ово су сви одговори на најчешћа питања грађана
НЕВЕРОВАТАН УСПОН НАКОН ПАНДЕМИЈЕ: Цене кафе, шећера и какаоа рапидно скочиле
Жарко Малиновић из Привредне коморе Србије истиче да ово истраживање потврђује да грађани у нашој земљи прехрамбене намирница плаћају далеко испод просека ЕУ.
- Значајно је да за ту цену добијају једнак, ако не и виши квалитет, с обзиром на то да је готово 80 одсто намирница из посматраних категорија, српског порекла - каже Малиновић.
- Ми смо доминантна прехрамбена индустрија у региону и ако гледамо редовне цене истих производа, а не акцијске, веома смо конкурентни у региону - додаје он.
Најскупље под Алпима
Подаци Евростата показују да храну најскупље плаћају Швајцарци, за 66,3 одсто изнад просека ЕУ, а месо чак 134 процента више.
У оквиру Европске уније највиша цена меса у 2019. години била је у Аустрији, готово 50 одсто већа од просечне. Следе Француска, Холандија, Белгија и Финска. Најјефтиније месо имају Пољска и Румунија, а прате их Бугарска и Литванија.
Малиновић објашњава да је разлог због кога делује да смо скупљи од неких земаља региона то што је код нас много већи избор и имамо много више екстрема у премијум, скупој категорији производа, који просек вуку нагоре.
- Наше тржиште је много веће, конкуренција је развијенија и зато имамо тзв. екстреме унутар категорија. На пример, код нас можете да купите млеко у ценовном распону од 60 до 160 динара. Притом, много су заступљенија премијум, скупа млека него што је то ситуација у региону и онда је и просек виши - објашњава Малиновић.
Зато, како каже, изгледа да су у неким земљама у региону неке категорије намирница јефтиније. Говорећи о свежем месу на нашем тржишту, он истиче да је током корона кризе престало да се увози и да је на полицама наших трговаца било 100 одсто све српско и врхунског квалитета.
- Код нас килограм прве класе телетине без кости добијете за 800 динара, а то је мање од седам евра. А да видим где ћете да га купите за те паре у Италији, Немачкој, да не помињем скандинавске земље - каже он.
У трговинским ланцима кажу да је у овој години забележен пад цене меса.
- Цене меса у Србији су у односу на почетак године ниже. На то је утицао пад цена живе ваге, до кога је дошло због вишка сточног фонда на домаћем тржишту - наводе у једном мегамаркету.
Статистика Евростата у категорији меса, обухвата говедину, телетину, свињетину, јагњетину, овчетину, перад, као и месне прерађевине.
Београдска берза: Промет спласнуо, индекси ојачали на недељном нивоу
САДА МОЖЕТЕ УЗЕТИ КРЕДИТ И У БАНЦИ ГДЕ НЕМАТЕ ОТВОРЕН РАЧУН: До 90.000 динара добићете на реч, ево и како
КОРОНА СПУСТИЛА РАМПЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Опоравак путовања на Старом континенту "запео" у августу
ВЕЋИНА ГРАЂАНА "ЗАМРЗЛА" КРЕДИТ: Вредност другог мораторијума скоро милијарду евра