ПОТРАЖЊА ЗА РИБОМ СЕ НЕ СМАЊУЈЕ, АЛИ ЗАТО ЦЕНЕ РАСТУ: Ево колико новца треба издвојити за куповину рибе, а колико за РИБЉЕ ЧВАРКЕ И ХОБОТНИЦУ!
Цене за свачији џеп па чак и за оне најзахтевније
Велики Ускршњи пост је ове године почео у понедељак, 18. марта и трајаће све до 5. маја. Ово је уједно и најстрожији пост у години, на води. Трајаће седам недеља, током којих ће се верници уздржавати од меса, јаја, сира, млека, односно било какве хране са животињским масноћама.
ПОД ОЗНАКОМ ХИТНО! Повлачи се овај производ за децу са тржишта Србије, ОВО ЈЕ РАЗЛОГ
ПОД ОЗНАКОМ ХИТНО! Повлачи се овај производ за децу са тржишта Србије, ОВО ЈЕ РАЗЛОГ
КАТАНАЦ НА БРАВУ: Нагомилани дугови, рачуни у блокади, могли су да прогласе само једно! БАНКРОТИРАО познати ланац фаст-фоод ресторана
ЧИНИЛО СЕ ДА ИМ ДОБРО ИДЕ! Популарни ланац азијске хране у Србији отишао у прошлост
ЧИНИЛО СЕ ДА ИМ ДОБРО ИДЕ! Популарни ланац азијске хране у Србији отишао у прошлост
Током поста вино и уље су дозвољени само суботом и недељом, док се риба може конзумирати на празнике Благовести и Цвети.
Како се крећу цене рибе и шта је то што муштерије највише траже.
Цене рибе и рибљих производа биле су шаренолике, па су се њихове цене кретале од 400 до чак 6.000 динара, у зависности од врсте и тога да ли је риба свежа, замрзнута, димљена или испржена, по килограму.
Понуда рибе је разноврсна, често је у питању домаћа, али ту је и пастрмка која стиже из Бањалуке, орада из Хрватске, лосос из Норвешке, ослић и филет ослића из Аргентине.
- Од морске рибе највише се продаје скуша и пастрмка. Такође, филети ослића, сом пангасиус. Од свеже рибе највише пастрмке, шарана и лосос. Он је нешто скупљи али иде јако лепо.
Уколико желите да се на вашој трпези нађе свежа скуша, за један килограм, потребно је да издвојите 1.150 динара. Цена свежег шарана је око 1.000 динара, црвене рибе 800 динара, док је једна од скупљих орада, чија цена по килограму износи 1.350 динара. Оно што се засигурно највише продаје, а уједно је и најповољније, јесте замрзнута риба. Тако је килограм ослића хек 480 динара, а сличну цену има и замрзнута скуша, 470 динара по килограму.
Потражња за рибом је готово иста као и пре, а људи поред свеже и замрзнуте често купују и већ припремљену рибу.
Димљена риба је у последње време веома актуелна и њена цена је нешто скупља. За килограм димљене пастрмке треба издвојити око 1.800 динара, док је цена сушеног бакалара чак 6.000 динара.
Најбоље се продају скуша и харинга
Поред свеже и замрзнуте рибе могли су се наћи и несвакидашњи рибљи производи. Прави хит су засигурно постали рибљи чварци, а њихова цена је 2.500 динара по килограму. Поред тога, на Бајлони пијаци можете пронаћи рибље ражњице чија је цена 2.700 динара по килограму, рибљу торту од димљене харинге, цвекле и кромпира која кошта 1.500 динара по килограму, као и ослић пуњен биљним сиром и зељем чији је комад 200 динара.
Један од најзанимљивијих морских плодова јесте хоботница. Потражња за њом је такође велика, а кошта 2.500 динара по килограму.
Нешто повољније рибе су: толстолобик од 400 динара по колограму, ослић хек је 650 динара, као и сардела, шаран је 750 динара, скуша 850 динара, а сом 960 динара. Цена лососа је као и обично била већа, па тако један килограм ове рибе кошта 3.200 динара.
- Од те плаве рибе скуша нам се продаје најбоље, затим харинга, то је нешто мало повољније. Од ове мало конкретније доста се тражи орада, шкарпина, највише се продаје и норвешки лосос - испричао је продавац.
Такође, гамбори или како их још називају козице су прави хит, али је и за њих потребно издвојити нешто више, око 2.000 динара по килограму.
Како је почео пост мало је већа потражња, за разлику од претходног периода.
Извор:Србија Данас/Мондо