"МОРАМО ДА ОХЛАДИМО ИНФЛАЦИЈУ" Европска централна банка ПОДИГЛА КАМАТЕ - овако нешто није виђено у последњих 11 ГОДИНА
Европска централна банка подигла је данас каматне стопе по први пут у последњих 11 година у покушају да охлади дивљу инфлацију у зони евра.
ЕЦБ, централна банка 19 земаља које деле евро, подигла је референтне стопе за 50 базних поена, чиме је стопа на депозите достигла 0%. Франкфуртска институција је држала стопе на историјски најнижим нивоима, на негативној територији од 2014. године, док се бавила кризом сувереног дуга у региону и пандемијом коронавируса, пише ЦНБЦ.
ПРОЦУРИЛИ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ИЗ БРИСЕЛА: Ратна економија стигла у Европу, црне прогнозе за стари континент
ПУТИНОВА ИЗЈАВА ЗАЛЕДИЛА ЦЕЛУ ЕВРОПУ: Да ли је руски председник најавио потпуну обуставу гаса?!
ЕВРОПСКА УНИЈА НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Због руског гаса мрачан сценарио све извеснији, на зиму их чека КАТАСТРОФА
- Управни савет је оценио да је примерено предузети већи први корак на путу нормализације референтне каматне стопе него што је то наговештено на претходном састанку - наводи се у саопштењу ЕЦБ.
ЕЦБ је раније наговестила да ће повећати стопе у јулу и септембру јер потрошачке цене и даље расту. Прво очитавање инфлације у јуну показало је рекордних 8,6%. Међутим, неки инвеститори су скептични према поступцима ЕЦБ-а јер предвиђају рецесију касније ове године.
Још у јуну прогнозе ЕЦБ су указивале на стопу инфлације од 6,8 одсто за целу ову годину, односно 3,5 одсто у 2023. У погледу раста, централна банка процењује стопу БДП-а од 2,1 одсто за ову и наредну годину.
Једна од највећих неизвесности у будућности је да ли ће Русија у потпуности прекинути испоруке природног гаса Европи. Москва је оптужена да користи фосилна горива као оружје док је ЕУ увела строге санкције Кремљу због његовог ничим изазваног напада на Украјину.
Проток природног гаса је пао за око 60% од јуна, а критични гасовод, Северни ток 1, наставио је снабдевање у четвртак након одржавања - иако смањеним капацитетом.
Европски комесар за економију Паоло Ђентилони рекао је да би потпуни прекид снабдевања из Москве, са Европом која је толико зависна од руских угљоводоника, могао да гурне еврозону у рецесију ове године, иако то тренутно није основни сценарио ЕУ.
У међувремену у четвртак, инвеститори су будно пратили детаље у вези са новим алатом ЕЦБ против фрагментације, који има за циљ да подржи те нације са великим гомилама дуга, попут Италије.
Очекивања указују на извесну условљеност између спровођења строгих домаћих реформи и квалификовања за овај нови инструмент. Ово постаје посебно важно у контексту италијанске политике, где се сада очекују ванредни избори на јесен након што је премијер Марио Драги поднео оставку у четвртак ујутро.
Кредибилна влада која се држи циљева договорених са Европском комисијом биће критична ако жели да има користи од новог алата.
Приноси на италијанске 10-годишње обвезнице су нагло порасли на 3,6520% у четвртак ујутро на вести да је Драги дао отказ. Берзе су се смањиле, док је главни италијански индекс пао за 1,4% у каснојутарњој европској трговини.