"ЦИЉ ЈЕ ДА МЛАДИ ОСТАНУ НА СЕЛУ" Држава дели по 50 хектара земље бесплатно, који су услови за конкурисање?
План је да држава удели 50 хектара земље младим брачним паровима.
Министарство за бригу о селу припремило је одређене програме који имају за циљ да подигну квалитет живота и рада у сеоским подручјима, па и да мотивишу младе људе да остану на селу или одлуче да свој живот заснују у сеоској средини.
Како каже министар Милан Кркобабић, један од важних програма је и додела кућа под најповољнијим условима онима који желе да дођу да живе на селу и обрађују земљу.
БИТКОИН - СИГУРНА ЛУКА ИЛИ РИЗИЧНА ИМОВИНА: Вредност константно расте и пада, а колико тренутно вреди?
ОД ДАНАС ВЕЋА ЦЕНА АКЦИЗА НА ЦИГАРЕТЕ: Више новца ићи ће у државну касу, а шта то значи за пушаче?
ВЕЛИКА НОВОСТ ЗА ВОЗАЧЕ: Од петог јуна без једне ствари нећете моћи у центар града, нова правила за регистрацију
- Према подацима агроекономског аналитичара Бранислава Гулана у Србији тренутно има 150.000 напуштених кућа, чији је власник познат и 50.000 кућа у којима нико не живи и нерешеног су својинскоправног статуса - констатује министар Кркобабић и објашњава:
- Програм доделе бесповратних средстава брачним паровима за куповину сеоских кућа са окућницом има за циљ да мотивише младе да остану, а неке да дођу и живе у селима Србије. Куће са окућницом до 30 ари, посебно ће бити понуђене у рубним, пограничним и брдско-планинским селима које представљају "демографске црне тачке" Србије - објашњава министар задужен за бригу о селу.
Број кућа које ће бити додељене зависи додаје министар, пре свега, од висине опредељених средстава, усвојених од стране Владе Србије за тај програм, рејона, реалне понуде таквих кућа и заинтересованости. Предност приликом доделе кућа имаће породице са више деце.
Државну земљу користе и наследници
Као изразито важан посао министар наводи и реализацију идеје о уступању земљишта у државном власништву, до 50 хектара на бесплатно коришћење младим брачним паровима.
- Према подацима Академијског одбора за село има близу 200.000 хектара неискоришћене државне земље. Идеја је да се она заинтересованим младим паровима уступа у зависности од расположивости и интересовања у појединим рејонима, докле год је обрађују према унапред одређеним производним програмима предвиђеним од стране стручних служби за ту географску област - каже Кркобабић и напомиње да је идеја да се тако обрађивана земља преноси и на наредне генерације, односно наслеђује, докле год се обрађује према наведеним условима.
- Наравно, не прелази у власништво - истиче министар за бригу о селу.
Још један програм који за циљ има повратак младих брачних парова на село функционише у Војводини успешно већ неколико година. Наиме, Завод за равноправност полова, још од 2014. године расписује конкурс за брачне парове из Војводине који желе да учествују у ревитализацији војвођанског села и стварају услове за живот својих породица на селу, а нису власници било какве непокретности.
- Примарни циљ конкурса је унапредити економски положај жена, путем пораста броја жена које су власнице непокретности. Такође, идеја нам је да подстакнемо развој руралних средина, побољшамо демографску структуру кроз враћање деце на село и повећање наталитета - истичу у Заводу.
Жене постају власнице
Према подацима Завода за равноправност полова веома мали број жена поседује имовину над кућама и имањима.
- Конкурс је прилика да се куће са окућницом равноправно укњижи на мушкарца и на жену, односно брачне или ванбрачне партнере. Право учешћа на конкурсу имају супружници чија брачна заједница траје најмање годину дана и ванбрачни партнери са трајном заједницом живота, који живе на територији АП Војводине - наводе у Заводу.
Критеријуми за доделу средстава су образовање учесника конкурса, радни однос, године живота (један од учесника не сме бити старији од 40 година), да нису власници или сувласници било какве непокретности и да имају пријављено пребивалиште на територији Војводине.
До сада је, у оквиру подстицајних програма Завода за равноправност полова, средства добило укупно 293 породица, чиме је исто толико жена постало власница некретнине, а за овај програм је из буџета Владе АП Војводине издвојено 286 милиона динара.
Куће су додељене у 39 општина Војводине, а највише у Бачкој Паланци, Врбасу, Шиду, Суботици и Сомбору.
Конкурс за ову годину још увек није расписан, али је планиран чим АП Војводина одобри средства.