Дан Д за Ивицу Тодорића: Од моћника до човека који је завио у црно хиљаде радника
Шта ће га данас дочекати?
Сматран је најбогатијим човеком у региону, а са новцем је дошла и моћ. Није постојао државник са Западног Балкана који га није звао на пријеме, али је и он све њих примао у свом Кулмеровом дворцу, његовој резиденција уређеној тако да одражава његов успех. Ипак, можемо слободно рећи да Ивица Тодорић, човек који је имао све, данас грца у дуговима и са нестрпљењем чека најважније налазе ревидираних финансијских извештаја за кључне појединачне компаније у саставу Агрокор групе, с изузетком Агрокора д.д. који ће бити саопштени јавности данас у 15 сати на конференцији за медије.
Док се не презентују налази, Тодорић коме баш и "не цветају руже на пословном плану", дошао је на нову идеју за бизнис - постао је блогер како би јавност могла да чује његову страну приче у краху Агрокора, али све што смо могли прочитати су за сада његови ламенти над судбином, као и да је у целој причи он тај који је преварен, а не десетине хиљада радника у свим земљама бивше Југославије који свакодневно стрепе за своју егзистенцију.
Изгледа да је 2014. година и куповина словеначког Меркатора била иницијална капсула за пропаст Тодорића. Наиме, да би постао власник Меркатора, Тодорић је морао да прибави 549 милиона евра, која су осигурана преко кредита из руске "Сбербанке" и Европске банке за обнову и развој. Са словеначким гигантом, концерн Агрокор са приходом од 6,6 милијарди евра у 2015. години суверено је владао Балканом, а Тодорић називан победником транзиције и економским магом.
Ипак, као и случају Бернија Сандерса, творца Понзијеве шеме, својевремено сматраног за чаробњака управљања новца, и Тодорићево царство се распало попут куле од карата, а његов пад почео је када су повериоци коначно "скинули рукавице" и закуцали на врата.
Тодорић покушава да се опере: Криви су му сви, од бивших сарадника до политичара актуелне власти
На први помен повериоца, јавља се сумња у пословање Агрокора. Тада и банке окрећу леђа Тодорићу, не желећи да му одобре кредите, док руска "Сбербанка" не одустаје од наплате свог дуга, који је око милијарду и сто милиона долара. У целу причу, убрзо се укључује и влада Хрватске, која је годинама затварала очи на Тодоровићеве "фарбане" извештаје о пословању, и изгласава "Lex Агрокор" који би требао да на волшебан начин спаси посрнули концерн, а Тодорић, како сам каже, бива протеран из сопствене фирме.
Како је показала анализа ревизорске куће "Дилојт" коју је ангажовала Свербанка, однос капитала и дуга није 1:7, већ 1:13, што ако би се испоставило као тачно то би значило да дуг није шест већ више од 12 милијарди евра.
Ускоро су уследиле и прве тужбе. Након што је руска "Сбербанка" поднела суду кривичну пријаву против Ивице Тодорића, али и још неколико тужби којима Руси желе да наплате раније одобрене кредите, амерички фонд је тужио "Агрокор" због лажног приказивања стања.
Стигло до суда: Може ли Агрокор да прода Меркатор?
Док се не разреши ситуација и не утврди стварни дуг хрватског концерна, радницима остаје само да страхују за свој посао. Чак 11.000 људи у Србији живи у сталном страху, да ли ће сутра имати посао, да ли ће примити плату и тако ће, нажалост, бити све док неко не стави тачку на целу ситуацију.
Подсетимо, још пре годину дана док је у Србији у медијима на делу била цензура по питању Агрокора, портал SrbijaDanas.com, иако суочен са притисцима, писао је о проблемима који су још тада били видљиви у овој хрватској компанији. Више пута смо писали руководству Агрокора, али смо увек добијали одговор како су они успешна компанија. Ипак, испоставило се супротно од њихових тврдњи. (Више о томе читајте ОВДЕ!)