"ЧУВАЈТЕ НОВАЦ" Криза тресе свет - професор Савић објаснио све па посаветовао жене: Ово никако не купујте!
Да ли инфлација једе новац, и динаре и евре. Да ли чувати кеш, или улагати. Сламарица, или ризик...
Ово су дилеме које муче грађане Србије, нарочито оне који имају "штек", а не знају шта даље. Економска криза неколико година достиже глобалне размере. Процене су да свет чекају тешка времена, а аргументи да се налазимо у ери високе инфлације и највеће енергетске неизвесности икада која ће несумњиво погодити и грађане и привреду.
Експерт за економију и професор на Економском факултету у Београду, Љубодраг Савић, осврнуо се на тренутну кризу па упоредио ситуацију у Немачкој и у Србији, посебно истичући да је актуелна економска криза тек почела, да ће трајати и да постоји опасност од ескалације исте.
НИКЕ ПРОСЛАВИО 40. РОЂЕНДАН ЛЕГЕНДАРНЕ АИР ФОРЦЕ 1 СИЛУЕТЕ НА SNEAKERVILLE-U
ЕВО КАДА ЋЕ 5.000 ДИНАРА БИТИ УПЛАЋЕНО НА РАЧУН! Позната тачна процедура за новчану помоћ младима
МАСК ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ У ВЕЗИ КУПОВИНЕ ТВИТЕРА: Чуо се са коинвеститорима, ево шта планира - ПЕТАК је кључан дан
- Неко ће ми можда замерити, али држимо се боље од неких земаља које су много развијеније од нас. Ми смо једна релативно неразвијена земља која је у последњих 30 до 40 година прошла кроз свашта и навикли смо да трпимо, да штедимо, да немамо. У односу на нас, једна Немачка је те четири деценије живела у добром реду. Знало се ко шта ради, стандард људи био је врло висок, глобализација је давала врло добре резултате (високе плате, висок стандард, летовања, зимовања, авио-превоз). Сада се све то променило. Није драматичније него код нас али они су навикли да живе у уређеној земљи у којој све функционише - казао је др Савић и додао:
- Они не могу да разумеју шта им се дешава. Да нема гаса, да морају да штеде, да се не купају сваки дан, да нема млека, хлеба, да цене сваки дан скачу пет, десет или 15 процената. Убија их сазнање да ово није крај. Ово је криза која је почела и још увек није "дотакла дно". Ова криза ће трајати. Најгоре је што може доћи до шире ескалације, до рата који ће обухватити већи број земаља.
Објаснио је професор и шта се дешава са тржиштем некретнина и у шта Срби традиционално улажу новац. Такође је истакао да са куповином станова више није "безбедно"...
- Станове не купују само Срби већ и људи из окружења, а тренутно имамо и Русе и Украјинце. Код Срба традиционално имамо две алтернативе - или да купујеш злато или да купиш стан. Са становима ниси обезбеђен, јер је цена станова сада превисока, а када се цене доведу у нормалу - озбиљно ће пасти. То ће се десити када прође економска криза, то може да трају још годину или две. Биће све мање тражње и мањи број људи ће куповати. У економији не може ништа само да расте, мора да почне и да пада. Богати су они који разумеју када треба куповати, када треба стати, а када продати. То је најтеже питање. Људи су куповали станове у Београду на води када је квадрат био 2.000 евра, а сада је та цена 6.000 или 7.000 евра. Велика је разлика у цени, а сада је и рентирање изузетно профитабилно - нагласио је Савић.
Професор Савић казао је да ко има новца, може и да га троши, нарочито када је реч о лускузној роби па посаветовао жене да једну ствар не купују.
- Алкохол, бензин и цигарете су увек били третирани као луксузна роба. Највећи су порези одувек на те категорије производа и то је логично. Мој савет је да ко има паре - нека чува "беле паре за црне дане". Није време за инвестиције, јер вам нико не може гарантовати да ћете за две године имати посао. Дугорочно посматрано најстабилнији је швајцарски франак. Жене - не купујте минђуше или златни ланац, јер када одете у златару, преполовиће вам цену. Монетарно злато у полугама је вредно, мења цену али не пропада. Добар избор су и некретнине или земља - савет је професора Економског факултета у Београду.
"Инфлација нагриза Немачку"
Инфлација све више нагриза куповну моћ немачких грађана, сада чак и оних из средње класе. Видљиво је то и по све празнијој потрошачкој корпи и по одабиру производа које људи у њу стављају, показало је истраживање објављено у уторак. У студији Немачке удружења штедионица (ДСГВ) 57 посто испитаника изјавило је да су смањили своју потрошњу у претходних 12 месеци. Годину раније то је морало учинити њих 42 посто.
Страх од инфлације, која је у Немачкој у септембру порасла на 10 посто први пут у последњих седамдесет година, сада је заживео. Око 90 посто испитаника рекло је да их брине инфлација, рекао је председник ДСВГ-а Хелмут Schleweis (Schleweis). Становништво нерадо троши новац: мање је спремно куповати него икад у последњих 16 година, а готово половина, 46 посто, намерава додатно да смањи ионако ограничене издатке. Годину дана раније на то се спремало 26 посто испитаника.
Шта је инфлација?
Теоретски речено инфлација представља раст општег нивоа цена. Термин инфлација значи надимање или надувавање. Можемо је поделити у 3 категорије: умерена инфлација, галопирајућа инфлација, хиперинфлација.
Шта је рецесија?
- То је криза која је у фази да се претвори у кризу огромних размера уколико потраје. Свет се већ више од 2 године бори са кризом, почело је са пандемијом корона вируса и наставило са ратом у Украјини. Када посматрамо глобално, свет се тренутно налази у другом полувремену кризе, којој се ускоро не види крај, каже нам Савић.
Говорећи о тренутној ситуацији саговорник није оптимиста.
- Тренутна ситуација у свету је лоша, самим тим што цене иду у небо, има несташице хране свуда, а крај се не назире - рекао је Савић недавно и додао да Србија није изоловано острво као што нису ни друге земље и да последице кризе сви деле.