ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПОСКУПЉЕЊА ГОРИВА У СРБИЈИ? Вредност нафте у свету поново пада, а оваква је ситуација на Балкану
Сада се, дешава неочекивано - након више недеља континуираног раста, барел је поново појефтинио.
Ове недеље барел се продавао по 42 долара и то због забринутости за тражњу коју је подстакло саудијско снижење цена азијским купцима и слабији кинески увоз.
У среду се сирова нафта WTI кретала око 37 долара за барел, док је брент продаван за 40 долара. У марту и априлу, подсетимо, цена је била и мања од нула долара - у преводу купцима је плаћано, јер произвођачи нису имали нафту где да складиште.
КАДА МОЖЕМО ОЧЕКИВАТИ БОЉИТАК ЕКОНОМИЈЕ? Експерти су сагласни, биће брже него што се очекивало
ХРВАТИ БЕСНИ ЗБОГ КУПОВИНЕ 12 ВОЈНИХ АВИОНА: Да ли нам је то заиста потребно док нам се економија РАСПАДА?!
ПОЉОПРИВРЕДА У ХРВАТСКОЈ ДОТАКЛА ЈЕ ДНО! Услед великог пада производње ВОЋЕ УВОЗЕ ИЗ СРБИЈЕ
У међувремену је гориво у Србији од почетка јула поскупело за 12 до 15 динара по литру, па се тако на српским пумпама ових дана бензин може купити за 137 динара, а дизел за око 146 динара. Да подсетимо, крајем јуна бензин је коштао 123 динара, а литар дизела око 132 динара.
Познаваоци прилика тврде да је један од разлога за поскупљење то што су потрошене залихе јефтине нафте, али се већина аналитичара слаже да до краја године не би требало очекивати велике промене у ценовницима на српским пумпама.
- До краја 2020. можемо очекивати минимална померања цене горива у Србији, јер је генерално мишљење да цена сирове нафте на глобалном тржишту неће стићи до 50 долара за барел. Такође, потрошња се није повећала као што се очекивало и не очекује се да ће до краја године довољно порасти у односу на садашњу производњу - оцењује Небојша Атанацковић сувласник једне од нафтних компанија у Србији.
- Из самог дијаграма кретања цене сирове нафте може се видети да актуелна промена цене ни близу није тако велика као она с почетка године, када је пад цене нафте на глобалном тржишту довео и до пада цена горива у Србији, за око 30 динара по литру. Скок цене нафте од априла до јуна са 20 на 40, па касније и на 45 долара по барелу изазвао је поскупљење горива у просеку за око 13 динара по литру - објашњава Томислав Мићовић, генерални секретар УНКС.
Он каже да то показује да на цене горива на бензинским станицама увек утичу трошкови нафтних компанија.
- Цене се разликују од земље до земље и зависе од услова пословања и развијености тржишне конкуренције, тако да се промене не дешавају увек у исто време, али увек имају исти и интензитет и тренд. Када се пореде цене горива у појединим земљама, треба имати у виду да у овој врсти производа велики део цене чине државне дажбине. У нашем случају је то више од 60 одсто, тако да без обзира на утицај глобалног тржишта на цене горива у појединим земљама редослед земаља се не мења, тачније мења се када држава повећа или смањи дажбине - закључује он.
У региону бензин најскупљи у Грчкој, дизел у Албанији
Према најновијим подацима о просечној малопродајној цени горива у земљама региона (од 31. августа), тренутно је бензин најскупљи у Грчкој (1,43 евра, односно 168 динара по литру), а следе Албанија (160 динара), Хрватска (144 динара) и Србија (135 динара).
Дизел је у односу на нашу земљу скупљи само у Албанији и кошта 1,36 евра по литру (160 динара), док је на српским пумпама просечна цена 143 динара. Следе Хрватска и Грчка са 135 динара за литар.
Атанацковић подсећа да се у Србији цене горива слободно формирају на тржишту, за разлику од неких земаља региона, попут Хрватске и Црне Горе, где држава на 15 дана доноси одлуку о ценама. Зато су ове земље можда најбољи показатељи кретања на тржишту, сматра наш саговорник.
Атанацковић додаје да је значајан фактор и вредност долара, јер "ако долар губи на вредности, цена барела расте, и обрнуто".
Петар Станојевић, професор на Факултету за безбедност и бивши државни секретар у Министарству енергетике, такође сматра да до краја године не би требало очекивати велике промене у цени горива на српским пумпама.
- Према доступним информацијама, Бечки споразум се скоро 100 одсто поштује, а Саудијска Арабија и Русија се придржавају договорених производних квота. Такође, привредна активност више не замире као на почетку корона кризе. Она још увек није сјајна, али макар не иде наниже, глобално посматрано. Зато не би требало очекивати неке посебне промене ни на тржишту нафтних деривата - оцењује Станојевић и додаје да се раст цена на српским пумпама можда може делимично приписати и чињеници да нафтне компаније сада надокнађују губитке из марта, априла или маја.
- Западне економије се полако стабилизују, дакле по економију ситуација неће бити гора, а то значи да би и нафтно тржиште требало да буде бити релативно стабилно - наводи он.
КО ЈЕ АДАМ БОЛЕР? Цимер Трамповог зета стиже у Београд
ВЕЛИКИ ПРОЦВАТ ТУРИЗМА У СРБИЈИ: Златибор забележио рекордне посете, за ове дестинације највеће интересовање
ОТКУПЉИВАЧИ СЕ ОТИМАЈУ ОКО МАЛИНА ИЗ БАЧКЕ: Цена црвеног злата ове године веома добра, произвођачи се жале на принос
СЛОВЕНЦИ ИЗГУБИЛИ СПОР: Општи суд Европске уније одбацио тужбу у случају "теран"
ПОДИЗАЊЕ НОВЦА НА БАНКОМАТИМА И ПРОВИЗИЈА: Ево где ће вам узети најмање пара за ову услугу