ДА ЛИ ЋЕ ДОЋИ ДО ПОЈЕФТИЊЕЊА НА ТРЖИШТУ НЕКРЕТНИНА? Цене ставнова константно расту, одговор лежи у једној реченици
Много је фактора који утичу на раст цена
Имајући у виду да се свакодневно прича о вртоглавим ценама квадрата у Србији чији раст може да се прати из месеца у месец, све је чешће и питање да ли ће и када и доћи до појефтињења на тржишту некретнина. На ово питање, данас одговор немају ни дугогодишњи учесници и сведоци многих турбуленција на тржишту и једино што су могли конкретно да кажу јесте да би раст цене могао да стане тек када се засити тражња. А она за сада констанстно расте.
ПРОИЗВОЂАЧИ МЛЕКА ПРЕД БАНКРОТОМ? Откупна цена се шест година не мења, фармери упозоравају: Ово је неиздрживо
ВАЖНО ЗА СВЕ НАШЕ ГРАЂАНЕ КОЈИ ПУТУЈУ У ШВАЈЦАРСКУ: Мењају се правила уласка у земљу за грађане Србије
Турске компаније спремне за инвестирање и пословање у Србији: Наша земља доживљава невероватан економски напредак
Много је фактора који утичу на раст цена - од тога да данас имамо најниже камате на стамбене кредитие (просечна камата је и испод 3 одсто годишње), преко мањак инвестиционих прилика и покушаја грађана да куповином некретнине очувају вредност девизне штедње, до неуравнотеженог односа понуде и потражње.
Према подацима сајта nekretnine.rs, цене квадрата константно расту у Београду, а раст је могуће пратити из месеца у месец. Просечна цена достигла је у престоници 2.000 евра по квадрату, у Крагујевцу је нешто више од 800 евра, Нишу око 1.030 евра, а центру Новог Сада 1.720 евра.
Према мишљењу стручњака, мала је вероватноћа да ће у неко догледно време доћи до пада цена некретнина у Србији. Пресудан фактор за окретање тренда у супротном смеру, тврде, јесте уравнотежење понуде и потражње.
Како каже Горан Родић из Грађевинске коморе Србије, тек када понуда буде већа од тражње, и то у већим градовима, можемо да очекујемо пад цена некретнина.
- Такође, оног тренутка када грађани престану да купују станове за кеш, када престане та линија финансирања можемо да очекујемо да ће цене пасти, каже Родић. А према најновјим подацима, чак 80 одсто купљених станова у обој години је управо купљено са кешом.
- Још један фактор, који је пресудан за појефтињење, су цене грађевинског материјала, и оног тренутка када он престаје да поскупљује можемо да очекујемо да ће раст цена квадрата стати - наставља Родић.
Он истиче да у прорачуну цена на тржишту велику улогу игра учешће скупљих станова на атрактивним локацијама у већим градовима као што су Београд, Нови Сад, Суботица, Ниш...
- Пошто смо држава која има ограничене ресурсе и куповну моћ, можемо да очекујемо да ће доћи до презасићења тренутне тражње за скупљим становима у већим градовима. Тржиште би могло да се преоријентише на станове по периферији, где квадрат кошта од 1.100 до 1.200 евра - закључује Родић.
Са друге стране, стручњак за некретнине, Милић Ђоковић, истиче да ће цене некретнина кренути у супротном смеру, само у случају неке веће кризе или да се нагло покрене пројекат капиталне градње, тј. да се одједном изгради огроман број станова.
- Тешко да може да се деси у неком догледном времену. Нама су ресурси ограничени, на располагању имамо ограничену површину земљишта за изградњу стамбених објеката, што значи да можемо да направимо само одређен број квадрата - наставља Ђоковић, и закључује да ће домаће тржиште јако тешко одговорити на огромну потражњу.
Истраживања показују да је тржиште некретнина у свету практично доживело процват какав није виђен у последњих 20 година. Како пише CNN, очекује се да ће појачана тражња за кућама трајати ове и идуће године, да би 2023. могло да се види пад потражње, али не и већи пад цена.
Јефтини кредити, односно ниске каматне стопе, и пораст активности на тржишту услед попуштања мера против корона вируса су главни аргументи којима, су саговорници CNN-a објаснили овакво стање на тржишту некретнина.