Да ли Србија планира да укине рад недељом? ЧЕКА СЕ ДОГОВОР ДРЖАВЕ И СИНДИКАТА
Црногорски радници ће од сада одмарати недељом, такав сценарио је у Хрватској ускоро врло могућ, док је Србија још далеко од ове одлуке.
Овако се укратко може описати будућност српских радника који, према свему судећи, неће уживати у слободној недељи као комшије, него ће викенде и даље проводити радећи.
Променом Закона о унутрашњој трговини влада Црне Горе покушаће да промени и дугогодишње куповне навике грађана, што су многи у овој земљи оценили као позитиван помак. Иако црногорски радници, али и послодавци, посебно у малим трговинама, са радошћу дочекују постављање ознаке "недељом не радимо" наши радници ће још дуго морати да чекају овакву новину.
- Министарство за рад и Министарство трговине још нису ни узели у разматрање ово питање што значи да се промена слична овој у Црној Гори не може скоро очекивати. Чињеница је да је овако нешто изводљиво, али због експанзије шопинг молова и сличних места за продавање то баш и није могуће будући да сви радници недељу користе за одлазак на оваква места и куповину неопходних потрепштина - каже председник Уније послодаваца Србије Срђан Дробњаковић.
ШАНСА ВЕКА! Отворена врата тржишта од 183 милиона становника, а на привредницима да ИСКОРИСТЕ ПРИЛИКУ
НОВИ ЗАКОН О РАЧУНОВОДСТВУ И РЕВИЗИЈИ: Инспекције чешљају послодавце и раднике, ево шта се МЕЊА
Потписан Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније
Како Дробњаковић наводи, ово не би направило само проблеме у буџету послодаваца, већ би променило куповне навике потрошача и ту проузроковало нове проблеме.
- Послодавци не би изгубили много новца с обзиром на то да би се ти одласци у шопинг центре пренели на радне дане, јер би људи били присиљени да иду после посла и тада завршавају своје обавезе, што ће додатно због гужви оптеретити потрошаче, раднике, али и саме послодавце. Такође, смањење профита би могло да прозрокује и смањење броја запослених - наводи Дробњаковић.
Ипак, представници радника нису сагласни са тврдњама послодаваца, већ наводе да се идеји противе власници великих трговинских ланаца.
- Није тачно да би то значило губитак посла за одређни број радника јер имамо велики мањак радника у малопродаји. Може се чак и чути да продавци желе да раде недељом јер се то додатно плаћа, а ја поуздано тврдим да не добијају више новца. Идеја наилази на отпор трговинских ланаца јер викендом имају највећи промет - рекла је председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић.
Постоји велики отпор
АСНС и Савез самосталних синдиката Србије поднели су пре годину дана предлог Министарству трговине и Влади да се недељом и празником забрани рад у продавницама како би се на овакав начин унапедио квалитет живота радника. Савић наводи да је одржано је неколико неформалних сусрета синдиката са представницима Владе и Министарства трговине, а да већих помака у преговорима није било. Због тога синдикати намеравају да појачају притисак да се у нашој земљи прописима укине обављање трговине на велико и мало недељом и празницима.
- Нисам оптимиста да је у скорије време могуће спровести овакву идеју у нашој земљи јер постоји велики отпор - наводи Савић.
У Министарству трговине истичу како би радо прихватили позив синдиката на разговор о овој теми, додајући како би у дискусију било добро укључити и Привредну комору Србије, НАЛЕД, надлежна министарства, удружења трговаца, послодаваца и потрошача.
Могућа отпуштања?
У Министарству трговине је недавно речено да сматрају да би случај требало препустити тржишту.
- Што се тиче рада недељом, било је неких анализа које су показале да би, ако би се забранио рад недељом, то довело до пада промета у појединим малопродајним објектима, да би дошло до отпуштања дела запослених. Процене су да би било отпуштено од пет до осам одсто радника у трговини - саопштено је из Министарства трговине.
Како наводе званичници Удружења за трговину, ни трговци немају јединствен став о раду недељом.
Ко у Србији ради недељом?
У трговини у Србији има око 200.000 запослених, а 70 одсто су жене. У том сектору плате су ниже и до 30 одсто од републичког просека. Како би се трговцима олакшало, у Словенији радње последњег дана у седмици и током празника не раде, а недавно је такав потез повукла и Црна Гора.
Европа без радне недеље
Европска унија препустила је земљама чланицама да радно време продавница уреде на основу својих традиционалних, културних и верских потреба. Тако су врата трговина за потрошаче недељом затворена у девет држава, међу којима су Француска, Немачка, Аустрија и Пољска.
Престоница Аустрије је позната по томе да је недељом све затворено и да Бечлије своје куповине и основне потрепштине морају набавити радним данима. У Хрватској се већ неколико година воде бројне расправе о томе како би требало забранити рад недељом. Међутим, осим расправа и заузимања ставова, још се ништа није одлучило, нити је познато када би могло доћи до забране рада недељом.
Трговачки центри, трговине, киосци, пекаре и слични продајни објекти и даље раде сваке недеље, при чему запослени најчешће нису посебно плаћени, односно, рад недељом им се плаћа као да се ради о било ком другом радном дану.
НОВО РАДНО ВРЕМЕ: Влада је дозволила, а радници бирају
Србин не одустаје од куповине "Краша": Шарановић нуди два и по пута више од Хрвата?
Чадеж: Лидери ЕУ морају да чују глас својих привредника
Од 1. ЈАНУАРА новчаници све пунији! Стигао детаљан списак ПОВЕЋАЊА за грађане Србије!
СРБИ ИМАЈУ ДАРЕЖЉИВЕ РОЂАКЕ Количина новца која из иностранства заврши у џепове грађана Србије је огромна, а ова земља предњачи