Да ли вам се десило да вам на кућну адресу стигне ТУЂИ РАЧУН? ЕВО КАКО ТО БАНКЕ РЕШАВАЈУ!
Банка може и да одбије да успостави пословни однос, као и извршење трансакције ако не може да изврши "радње и мере познавања и праћења странке".
Приликом склапања уговора клијент даје на увид лични документ, а банке су и по Закону о спречавању прања новца обавезне да провере идентитет странке.
Сви који живе у стамбеним зградама са више станова небројено пута су поред поштанских сандучића видели пошту адресовану на појединце и фирме који ту не живе, односно не постоје.
ОВО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ КУПОВИНЕ СТАНА! Што пре резервишете, боље ћете проћи, а посебно водите рачуна о ИНВЕСТИТОРУ!
Ова воћка Србима доноси ПРАВО БОГАТСТВО! Простире се на 2.500 хектара, а извозимо је у чак ПЕТ ЗЕМАЉА!
Динар није ни прецењен ни потцењен: Због чега је српска валута једна од најреалнијих?
Адреса тачна, а име или назив предузећа непознати. И нико се због тога не потреса. Обично је реч о обавештењима банака или рачунима мобилних оператера. Међутим, када ти рачуни или обавештења о дугу учестало стижу на адресе приватних кућа – њихови власници се забрину.
У ово време кад извршитељи наплаћују дугове питају се могу ли они да "настрадају" због тога, односно да се нађу у ситуацији да морају да плате дуг непознате особе која је пријавила да живи на њиховој адреси.
Тако нешто није могуће, уверавају у банкама. Јер, онај ко склапа уговор с банком коришћење њихових услуга гарантује личним подацима.
Што се тиче адресе, клијент је дужан да назначи званичан канал комуникације с банком, јер је она по прописима дужна да му шаље многа обавештења. То је адреса из личне карте, али уместо пребивалишта може бити и адреса боравишта ако је неко подстанар, као и адреса електронске поште.
- Има случајева да клијент није на адреси коју је дао и то се евидентира у његовом предмету. Први пут када се појави у филијали од њега се тражи да да тачну адресу - кажу у једној банци.
Које све податке банке могу да траже не одлучују оне, већ је то прописала Народна банка Србије (НБС) на основу Закона о платним услугама. Обавезни елементи уговора су име и презиме, адреса пребивалишта, односно боравишта ако особа нема пребивалиште, као и јединствени матични број, или друга одговарајућа идентификациона ознака за клијента који нема држављанство Србије.
Клијент пре закључења оквирног уговора о платним услугама подноси на увид лични документ којим се утврђује његов идентитет (лична карта, пасош или друга важећа исправа с фотографијом), као и друге документе у складу с прописима.
У НБС кажу да је обавезна и информација о начину и средствима комуникације између корисника и пружаоца платних услуга. Да ли ће банка поред обавезних информација од клијената прибавити и неку другу, посебну адресу за достављање укупне поште, односно адресу коју клијент пријављује, зависи од процене ризика банке и њене пословне политике.
- Указујемо и на то да су банке обвезници Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма и у складу с тим законом дужне су да приликом успостављања пословног односа, а отварање текућег рачуна свакако представља успостављање пословног односа, спроведу радње и мере познавања и праћења странке. То, између осталог, подразумева да банке утврде идентитет странке, провере идентитет странке на основу докумената, података или информација прибављених из поузданих и веродостојних извора или путем средстава електронске идентификације у складу са законом, утврде и провере идентитет у случајевима прописаним овим законом, прибаве и процене информацију о сврси и намени пословног односа или трансакције и друге податке у складу са овим законом - кажу у НБС.
Банка може и да одбије да успостави пословни однос, као и извршење трансакције ако не може да изврши "радње и мере познавања и праћења странке".
Додатно, у Закону о пребивалишту и боравишту грађана предвиђена је обавеза пунолетних грађана, као и санкција за непоштовање, да пријаве и одјаве своје пребивалиште, пријаве и одјаве боравиште, као и да пријаве привремени боравак у иностранству и повратак из иностранства, када је то одређено тим законом.
Пола Србије се и даље греје на угаљ и дрва: Колико ће грађане коштати ЕКОЛОШКО ГРЕЈАЊЕ на које сви морају да пређу?
Стигле лепе вести: За породиље издвојено скоро 470 милиона динара!
Званично отворена Рамска тврђава на Дунаву: Обнова коштала два милиона евра!
Грађани, све се променило: Почела примена НОВИХ ПРАВИЛА ЗА ПУТОВАЊА! Информишите се на време!
РАМЕ УЗ РАМЕ СА ШВАЈЦАРСКОМ: Србија међу 10 најбољих зимских дестинација