Данас ЕУ одлучује о судбини Турског тока кроз Србију
Данас је одлучујући дан за судбину "Турског тока" у Србији, пошто би Секретаријат Европске заједнице у Бечу требало да донесе одлуку о томе да ли је изградња дела овог гасовода кроз нашу земљу у складу са европским правилима.
- Србија је део Енергетске заједнице, а не ЕУ. Сходно томе, Секретаријат ове заједнице, а не Европска комисија, надлежан је за одлучивање о пројекту гасовода који пролази кроз територију Србије - рекао је заменик директора Секретаријата Енергетске заједнице Дирк Бушле.
Подсетивши да је надлежно српско тело, Агенција за енергетику Србије (АЕРС) већ донела условну одлуку за овај пројекат, Бушле је рекао да ће Секретаријат донети одлуку о одлуци АЕРС-а.
Истовремено, директор Србијагаса Душан Бајатовић оцењује за лист да је "одлична вест" то што је Бугарска одобрила изградњу "Турског тока".
- Продато је свих 100 одсто капацитета, што доказује интерес и потврђује комерцијалност. То уједно значи да је пројекат у Србији известан - рекао је Бајатовић.
Он је додао да се чека мишљење Енергетске заједнице и коначна одлука српског регулатора АЕРС, који је раније донео првостепену позитивну одлуку.
- Након тога спровешћемо обавезујућу фазу закупа, и отпочети градњу нове гасне структуре у Србији, гасовод -интерконектор-бугарска граница-мађарска граница, кроз Србију - рекао је Бајатовић.
Према његовим речима, Србија је спремна да уђе у реализацију пројекта, али ће за сваки случај сачекати одлуку Енергетске заједнице, која се очекује данас.
Погледајте шта Венецуела РАДИ СА ЗЛАТОМ: Пошиљка вредна 840 милиона - дестинација НЕПОЗНАТА!
- Ако је пројекат одобрен европској земљи, онда нема разлога за бригу - каже Бајатовић.
Бајатовић напомиње и да је овај пројекат од националног интереса.
ЛЕПЕ ВЕСТИ Данас креће исплата стипендија и кредита за ученике и студенте
- Важно је да све радимо по нашим законима. Радови би требало да буду завршени крајем 2019. Битан део читавог посла биће и проширење подземног складишта 'Банатски двор'. Како је и пецизирано споразумима који су потписани током недавне посете Владимира Путина нашој земљи, капацитети са 450 милиона кубика гласа биће повећани на 750 милиона кубика - рекао је Бајатовић.