ДАТУМ ВАКЦИНАЦИЈЕ УСЛОВ ЗА ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ: Неке државе су "орочиле" трајање потврде о вакцинацији
У Хрватској потврда о вакцинацији важи 210 дана
Са потврдом о вакцинацији грађани који су заврнули рукав на старту имунизације ускоро неће моћи преко границе појединих држава. Разлог је што су неке земље, попут Хрватске или Аустрије, орочиле заштитни ефекат вакцине и пре него што је научно доказано колико он заправо траје.
Факултет друштвених наука због великог интересовања проширио квоте за упис на Дигиталним медијима и комуникацијама
ДА ЛИ СЕ ИСПЛАТИ КУПИТИ АПАРТМАН У ГРЧКОЈ: Зашто их зову "златним рудником", колико се креће квадрат и да ли је порез велик
ЗАНАТЛИЈЕ СА ПЛАТАМА ЛЕКАРА: Мајстора са занатом у рукама све мање, цене услуга најтраженијих лете у небо
Стручне пројекције су, засад, релативне: прве студије показују да вакцине штите, како која - од шест месеци до две године. У страху од новог удара ковида 19, који се захуктава са ширењем мутираног делта соја, проблем који ће настати са истицањем рока сертификата о вакцинацији, није на списку приоритета држава, па ће тај ребус пред пут, ако не буде нових затварања граница, морати да се решава појединачно.
Наша земља у режиму уласка за стране држављање у току епидемије ковида 19 није одредила рок у којем важи потврда о вакцинацији, али је, рецимо, Хрватска поставила границу на 210 дана, а Аустрија на девет месеци од прве дозе вакцине.
По истеку овог рока са сертификатом о вакцинацији се неће моћи у ове земље, а очекује се да ће и друге државе да мењају правила.
- Прву дозу сам примила крајем јануара, другу средином фебруара. Важан бенефит био је и то што ми је сертификат омогућио да лакше прелазим границу, с обзиром на то да доста путујем - испричала је Милена С.
Хрватска, Аустрија и Италија већ имају ограничења
- Нисам ни размишљала о томе да је сертификат заправо привремено решење. На граници са Хрватском љубазно су ме информисали да ћу већ од септембра морати да поседујем неки други епидемиолошки документ за улазак, као што је рецимо негативан ПСР.
У Италију, рецимо, држављани Србије не могу туристички да уђу ни са потврдом о вакцинацији, док онима који су примили "спутњик" сертификат не важи ни за Аустрију која признаје "Фајзерову", "Модернину", "Астра Зенекину", "Џонсон и Џонсоновој", "Синофармову" и "Синовакову" вакцину. Тако за улазак у ову земљу и потпуно вакцинисани држављани Србије руском вакцином морају да имају ПЦР или антигенски тест, али они који су вакцинисани само једном дозом неке од вакцина са списка, могу да уђу у земљу са потврдом под условом да је од примања прве дозе прошло више од 22 дана, а мање од три месеца.
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА) Александар Сеничић каже да је могуће да ће се услови уласка у земље и боравка мењати у зависности од епидемиолошке ситуације, али да за сада нема никаквих најава да ће бити затварања граница
- Немамо ни индиције да ће услови бити такви да ће значајно утицати на боравак туриста. Рецимо најновије мере у Грчкој у највећем делу се не односе на туристе, јер се пре свега баве затвореним просторима, а тамо је лепо време и туристи највише времена проводе на отвореном па их ово не погађа - каже Сеничић.
Ако буде погоршања ситуације и пооштравања мера за улазак у наредном периоду, Сеничић је уверен да то неће погађати људе који су вакцинисани, док је за остале могуће да рецимо антигенски тестови не буду прихваћени.