ДОК ИНДУСТРИЈА ПАДА, ЦЕНА ЗЛАТА РАСТЕ: Племенити метал постао ПРАВО УТОЧИШТЕ ЗА ИНВЕСТИТОРЕ!
На овај раст пре свега су утицали лоши статистички подаци за април у Сједињеним Америчким Државама.
Цене злата настављају да расту, још једном доказавши да тај племенити метал заиста представља уточиште инвеститорима у време криза и берзанских потреса.
Наиме, улагачи се у тешким временима окрећу сигурнијем улагању, па тако и сада злато достиже ценовни максимум у последњих осам година, а разлога је овог пута више. Будућност кретања цена, према проценама, зависиће од брзине опоравка привреда.
До краја године веће плате у јавном сектору: СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ
"За десет сати рада и до 5.000 динара" Власници плантажа јагода пронашли НОВИ НАЧИН да привуку бераче
Срби, на летовање БЕЗ ТЕСТА можете у ОВИХ ПЕТ ЗЕМАЉА: Ако се заразите короном, чека вас СЛЕДЕЋА ПРОЦЕДУРА
Цена племенитог метала јуче је скочила за 1,1 одсто на 1.760,85 долара по унци, први пут од октобра 2012. када је достигла ниво од 1.763,51 долара по унци.
На овај раст пре свега су утицали лоши статистички подаци за април у Сједињеним Америчким Државама, о паду индустрије и потрошње становништва. Такође, ту је и ново заоштравање америчко-кинеских односа због мера Вашингтона против Хуавеја, на које је кинеско министарство трговине реаговало најавом да ће предузети све неопходне мере да заштити права и интересе кинеских компанија.
Бојазан инвеститора највише се може видети у одлуци највећег светског фонда који тргује златом СПДР Голд Траст, да повећа златне резерве за 0,8 одсто, на 1.113,78 тона.
- Раније су људи у кризним берзанским тренуцима излазили из акција и улагали средства у злато и нафту. Међутим, ова криза је специфична у смислу што је ограничила пословање компанија широм света, и као последицу тога смањила потражњу нафте. Зато није имало смисла улагати у нафту већ у злато. Сада је питање докле то злато може да расте - каже Бранислав Јоргић, власник истоимене брокерске куће и дугогодишњи учесник на српском тржишту капитала.
Јоргић каже да је вртоглави успон цене злата кренуо баш у марту, када и пандемија вируса корона, као и да је то логичан след.
- Када постоји нестабилност на берзама, инвеститори улажу у нешто што је сигурније, а они процењују да је то управо злато. Будућност цене злата зависиће од опоравка привреда. Како индекси буду кренули горе инвеститори ће практично да се усмере у берзанске трансакције и тада ће се смањити тражња за златом и вероватно ће доћи до стагнације или до пада цене. Моја лична процена је да је то могуће крајем првог квартала следеће године -оцењује Јоргић.
Говорећи о ризицима и сигурности инвестирања, Јоргић каже да постоји све више упита за инвестирање у злато и у Србији, међутим он предлаже улагање у државне обвезнице номиноване у еврима.
- Имамо све више упита за инвестирање у злато, али то тржиште је веома тромо, а такође ту постоје и високи трансакциони трошкови. Још једна релативно сигурна инвестиција је улагање у државне обвезнице. За оне који хоће нешто сигурнију инвестицију то су онда државне обвезнице номиноване у еврима, јер онда нема ризика и постоји пристојна зарада, а држава се сматра најсигурнијим дужником - објашњава наш саговорник.
Интересантно је да је принос на злато током првог квартала био позитиван у било којој валути да се гледа и пореди цена злата по унци. То потенцијално сугерише на могућност за даљи раст у вредности злата током ове године, оценио је аналитичар M&V Инвестмент Андрија Софијанић.
Љуба Јакић, директор фирме Златни Стандард, која се бави трговином племенитим металима изјавио је да злато вековима не губи вредност, али да они који се разумеју у такву врсту инвестирања чекају да цена падне, па купују.
Већа тражња и за паладијумом
Од осталих племенитих метала, цена паладијума је ојачала за 4,2 процента на 1.980,25 долара јутрос, након што је на претходној трговинској сесији скочила за више од 9 одсто.
Цена платине је напредовала за 0,8 процената на 804,43 долара, док је сребро ојачало за 3,3 одсто на 17,17 долара.
КАКВА ПРАВИЛА ЧЕКАЈУ СРБЕ НА ЛЕТОВАЊУ: Шта ће наши туристи МОРАТИ ДА ИСПОШТУЈУ када буду путовали у Грчку
ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Велики број ваучера већ подељен грађанима, а ово су СВЕ ДЕСТИНАЦИЈЕ НА КОЈЕ МОЖЕТЕ ОТИЋИ
СЛОВЕНИЈА СЕ СПРЕМА ЗА КРИЗУ? Централна банка припремила ДВА СЦЕНАРИЈА, могући велики губици у случају рецесије
ГРАЂАНИ, НА ОВЕ БРОЈЕВЕ ТЕЛЕФОНА МОЖЕТЕ ДОБИТИ ИНФОРМАЦИЈЕ О ВАУЧЕРИМА: Ево како до путовања у Србији
Марковићи отишли на село и ОДЛИЧНО ЗАРАЂУЈУ: Покренули НЕСВАКИДАШЊИ БИЗНИС, потражња на тржишту је ОГРОМНА