Доказ успеха пројеката ревитализација ЕПС-а: Наставак рекорда у ХЕ "Зворник" и у фебруару
Још један рекорд у систему "Електропривреде Србије"
После низа дневних рекорда и месечне рекордне производње у јануару хидроелектрана "Зворник", са ревитализованим агрегатима, 19. фебруара остварила је нови апсолутни рекорд у дневној производњи електричне енергије у својој 65 година дугој историји. Тог дана произведено је 2,849 милиона киловат-сати електричне енергије и то је достигнуто са сва четири ревитализована агрегата у погону, са просечном снагом од 29,68 MW по агрегату.
Од почетка 2021. године ово је трећи пут подизања лествице у рекордној дневној производњи електричне енергије, након 2,835 милиона kWh произведених 3. јануара и 2,840 милиона kWh произведених 11. јануара. У јануару остварен је и апсолутни месечни рекорд у производњи од пуштања ХЕ „Зворник“ у рад укупно произведених 81,926 милиона киловат-сати електричне енергије.
Ови резултати последица су ревитализације којом је повећана инсталисана снага агрегата и тиме је потврђена ефикасност определјења ЕПС да обнови производне капацитете. Нови агрегати раде са повећаним протоком, значајно већим степеном корисности и уз већи пад који је остварен прокопавањем речног корита реке Дрине низводно од бране.
Повећање производње "зелене" енергије и болје искоришћење дотока на Дрини омогућила је ревитализација ове ХЕ када су потпуно обновлјена сва четири агрегата уз повећање снаге и продужење радног века. У ХЕ "Зворник" пројекат је започет 2016. године и ревитализација сва четири агрегата завршена је почетком 2020. године. Снага агрегата повећана је за укупно 30 MW, а вредност инвестиције износила је 70 милиона евра од чега је 65,5 милиона евра из кредита KfW банке. Нови агрегати у хидроелектрани пуштеној у рад 1955. године, при тренутним хидролошким условима, производе око 20 одсто више енергије него првобитни.
После ревитализације, укупна инсталисана снага агрегата је 125,6 мегавата, што је за 30 одсто више. То је као да је у ХЕ "Зворник" поставлјен још један агрегат. Ревитализација доприноси и мањим трошковима одржавања и продужетку животног века ове хидроелектране за нових 40 година.