ДОЛАР ПАДА, ЖИВЕЛА СРБИЈА: Америчка валута тоне, а са њом и део нашег јавног дуга
Држава је у последње три до четири године смањила ослањање на долар
Долар наставља да пада, па и у односу на нашу валуту. Последњих дана вредност му је испод сто динара. Самим тим, тренутно пада и вредност српског јавног дуга, односно дела индексираног у овој валути. С обзиром да долар често осцилира, економисти уверавају да је добро што смо последњих неколико година смањили своје обавезе везане за њега.
НАМИРНИЦЕ У СРБИЈИ ВЕОМА ПРИСТУПАЧНЕ: Ниже цене млека, сира и јаја од нас имају само четири земље
НЕВЕРОВАТАН УСПОН НАКОН ПАНДЕМИЈЕ: Цене кафе, шећера и какаоа рапидно скочиле
Србија, на нивоу опште државе, последњег дана јуна дуговала је укупно 27,2 милијарде евра. Највећи део обавеза је везан за европску валуту - 47,7 одсто. У доларима дугујемо 5,2 милијарде - што је 17,1 одсто. За америчку валуту највећи део нашег јавног дуга био је везан 2016. године - трећина свих обавеза. А он је баш тада био на рекордним вредностима - премашивао је 108 динара.
- Ми смо последњих година реструктурирали задужења у доларима, како бисмо смањили ризик од његових осцилација. У случају јачања долара растао је наш јавни дуг, иако то није имало везе са нама. Наше трансакције су у динарима и еврима. Једино се енергенти плаћају у доларима. Држава је у последње три до четири године, емисијом еврообвезница и превременом отплатом дела кредита, смањила ослањање на америчку валуту. И добро је да је то урадила. У овом моменту долар слаби, па је повољан ефекат, али често имамо периоде јачања ове валуте. У том случају би његове осцилације могле да поремете спољну позицију Србије - објашњава економиста Иван Николић.
Берза памти
Осцилације долара директно утичу на цене берзанске робе. Како објашњава Иван Николић, у моменту када он слаби, евентуални раст вредности те робе се неутралише. Злато тренутно бележи рекордну вредност. Његово поскупљење осећамо мање, јер је истовремено ослабио долар у ком се оно обрачунава.
Стручњаци верују да је неколико разлога слабљења долара. Америчка економија се суочава са последицама пандемије ковида-19, притиска је јачање кинеске привреде, а и следе избори.
- Ту је више фактора који вероватно утичу. Сустизање Кине, негативни ефекти короне, али и изборне тензије. Ишчекује се њихов исход и мере које ће следити - сматра Николић.