ЂОРЂЕВИЋ: Неопходно је обезбедити макроекономску стабилност и одржати привредну активност у Србији
Министар је истакао да је Министарство је непрекидно пратило стање на тржишту рада и имплементацију мера активне политике запошљавања које реализује Национална служба за запошљавање.
У новонасталој ситуацији, у условима пандемије изазване вирусом Ковид 19, неопходно је обезбедити макроекономску стабилност и одржати привредну активност у Србији, како би материјални положај наших грађана био бољи из године у годину, рекао је Ђорђевић.
ЦРНА ГОРА У ПОТПУНОМ РАСУЛУ: Имаће највећи пад БДП-а у региону, туристичка сезона пропала
"Биће великих промена у ЈАВНИМ ПРЕДУЗЕЋИМА": Вучић најавио нову снагу за Србију
СРБИЈА БЕЛЕЖИ ОДЛИЧАН РЕЗУЛТАТ: Прилив страних директних инвестиција од почетка године 1,8 милијарди евра
Министар је подсетио да је Влада Републике Србије, на предлог Министарства, 2020. годину прогласила годином Солидарности и сарадње и како каже, те две вредности, једнако су значајне како би се адекватно и организовано, као друштво у целини, изборили да и после ове пандемије, имамо добро и квалитетно место за рад и живот.
- Покретање ове иницијативе за циљ има унапређење сарадње на свим нивоима и наставићемо да радимо заједнички на јачању и имплементацији тих вредности. За државу је у prеthodnom периоду изузетно било важно да одржи социјалну сигурност запослених, што смо обезбедили низом економских мера донетих са циљем да се штетне последице, како по запослене, тако и по послодавце, сведу на најмању могућу меру - рекао је Ђорђевић.
Према речима министра, Министарство је активно учествовало у припреми Закључака Владе којим се послодавцима препоручује да обезбеде право на накнаду зараде у висини од 100% основа за накнаду зараде за запослене који привремено одсуствују са рада због потврђене заразне болести COVID-19 или због изолације или самоизолације наложене у вези са том болешћу.
Како је рекао, у складу са овим закључком извршене су допуне посебних 10 колективних уговора.
- Издали смо препоруку да послодавци омогуће запосленима, који имају децу у узрасту до 12 година и болују од хроничних болести, да раде од куће. Такође, омогућили смо и упућивање запослених на плаћено одсуство дуже од 45 радних дана, уз накнаду зараде, без prеthodnog достављања захтева послодаваца на мишљење репрезентативном синдикату, а извршена је и измена Правилника о превентивним мерама за безбедан и здрав рад за спречавање појаве и ширење епидемије заразне болести - навео је Ђорђевић.
Министар је истакао да је Министарство је непрекидно пратило стање на тржишту рада и имплементацију мера активне политике запошљавања које реализује Национална служба за запошљавање.
- Уз додељену субвенцију за самозапошљавање сопствени посао покренуло је 1.266 незапослених лица, док се уз субвенцију послодавцу запослило 1503 незапослених лица из категорије теже запошљивих лица. Такође, у мере за запошљавање уз субвенцију зараде или рефундације трошкова прилагођавања радног места или послова укључено је и 188 особа са инвалидитетом - рекао је Ђорђевић и нагласио да је од великог значаја и доношење Одлуке о висини минималне цене рада за 2021. године, која ће се примењивати од 01. јануара 2021 године, а износиће око 32.000 динара.