Дрва појефтинила за 30 одсто, угаљ за 2.000 динара: Шок на тржишту огрева у корист купаца! Ево шта се крије иза стрмоглавог пада
Иако вам је претходних година за огрев током зиме требало право мало богатство, ове сезоне ситуација је другачија и то у корист купаца.
Стоваришта огрева широм Србије су тренутно пуна, упркос томе што се приближавамо зими. Слабија потражња ове године довела је до значајног пада цена у поређењу са претходне две године. Кубик дрва је сада јефтинији за чак 30%.
- Људи се највише одлучују за стругано и цепано дрво, 18000 динара кошта цепана палета - каже за "Блиц" власник стоваришта у Пожеги "Вајат Д.О.О. " Драган Илић.
Како каже Илић, потражња огрева нагло је порасла последњих неколико дана, услед метеоролошких прогноза које најављују долазак хладнијег времена.
- Домаћинства која још нису набавила огрев за предстојећу грејну сезону постепено почињу да га набављају - рекао је.
Пала цена угља
Када је реч о цени угља, цена је драстично пала. Домаћи угаљ је и даље недоступан на тржишту и тренутно се продаје само пљевајски.
- Отприлике цена угља је пала за 2 хиљаде динара по тони, ми имамо пљевајски угаљ, држимо комад који кошта 15.000 динара по тони - рекао је Драган Илић.
Највише појефтинио пелет
Највећу уштеду у односу на прошле сезоне оствариће они који своје домаћинство греју на пелет јер је цена овог огревног деривате мања за око 10.000 динара.
Највише је појефтинио пелет, његова цена достигла је и 43000 динара по тони, а данас је скоро преполовљена.
- У неком периоду држава је прописала цену од 38.000 динара, ја сада продајем пелет за 22.000 динара. То је и нормална појава, тада су цене ненормално порасле, из ког разлога знамо, зато што смо се плашили нестанка струје, енергената, гаса и тако даље, и да су људи стварали залихе пелета и огрева, како би преживели текућу зиму. У ствари, од тога се ништа није десило, људи имају залихе, цене дрвета и пелета су се вратиле на претходни период - рекао је за ТВ Нова Љубинко Злетић, произвођач пелета у Краљеву.
Иако метеоролози најављују нешто јачу зиму, произвођачи, али и власници стоваришта не очекују да ће доћи до поремећаја на тржишту и већег поскупљења огрева.
Извор: Србија Данас/Блиц