ДРЖАВНА ПОМОЋ ЗА ЗАМЕНУ СТАРЕ СТОЛАРИЈЕ: Када грађани могу да очекују потписивање уговора о субвенцијама?
Све општине у Србији пријавиле су се на конкурс, а њих 66 ће потписати уговоре и расписати два позива за учешће у пројекту
Уговори о субвенцијама за замену столарије биће потписани следеће седмице, најављено је из Министарства рударства и енергетике. Један од два позива за учешће у пројекту биће упућен компанијама које ће радити замену столарије, а да не би било нереалних цена, биће одређена максимална.
ДЕТАЉАН СПИСАК МЕРА У СВИМ ОМИЉЕНИМ ЛЕТОВАЛИШТИМА: Грчка, Турска, Хрватска, Албанија или Црна Гора - шта одабрати?
МНОГИ ГРАЂАНИ НЕ ЗНАЈУ - ПРОВЕРА СТАЊА НА РАЧУНУ У БАНКАМА СЕ НАПЛАЋУЈЕ! Познато колико кошта сваки упит
Уговоре ће потписати Министарство рударства и енерегтике и локалне самоуправе.
Наведено је да не постоји општина која се није јавила на конкурс за субвенције за замену столарије, а њих 66 ће потписати уговоре и расписати два позива за учешће у пројекту.
- Један позив је компанијама које ће радити замену столарије, а да не би било нереалних цена биће одређена максимална. Локалне самоуправе ће јавно саопштити које су то компаније, а истовремено ће расписати и позив заинтересованим грађанима. Прве уговоре са грађанима очекујемо у августу - нагласила је министарка рударства и енергетике.
Она је додала да ће у септембру министарство, поново, расписати позив локалним самоуправама за наставак програма и да ће 50 одсто средстава обезбедити држава.
Јавни позив Министарства рударства и енергетике био је отворен до 21. маја, а општине су морале да се определе шта ће, конкретно, од понуђених мера заједно са државом финансирати, да ли замену дотрајале столарије, или уградњу термоизолације и набавку котлова за грејање који неће користити угаљ. Ако, на пример се пријави само за субвенције за замену столарије, грађани те општине неће моћи да рачунају на субвенције за замену котлова на угаљ, на пример.
Чак и када се општина пријави за све понуђене опције - то није гаранција да ће сви њени заинтересовани грађани моћи да добију "покриће" за 50 одсто свог улагања. Општине ће, наиме, правити ранг-листе пријављених грађана, на основу којих ће се субвенције одобравати.
Новац неће бити уплаћиван директно грађанима - већ предузећима које ће изабрати свака општина на основу претходно упућеног јавног позива, а грађани који желе ове године да конкуришу за субвенције мораће, по свему судећи, да спреме готовину. Јер евентуално плаћање на рате путем кредита очекује се током идуће године.