ДУПЛО скупље од свињећег! Ово месо треба редовно да једемо, а цена му никад већа
"Могу да купују само они који спадају у два до три одсто богатих код нас"
Домаћим купцима чини се да јунеће месо никад није било скупље, пошто данас килограм јунеће плећке без костију у маркетима кошта до 710 динара без акцијске продаје.
Прочитајте и:
Још више новца, око 750 динара, потребно је издвојити за јунећи бут без кости, док свињска плећка кошта свега 390 динара, а бут 420, скоро упола цене јунећег меса.
Да је стварно дошло до раста цене јунетине, види се поређењем са прошлогодишњом ценом у ово доба године када је килограм јунећег бута кошта 660 динара, а килограм свињског имао готово исту цену као ове године.
Расту цена који се осетио ових дана могао је кумовати рат сточара са кланичарима, пошто је недавно откупна цена повећана за око 40 динара по килограму.
- Неки већи сточари зимус су били обуставили испоруку јунади и постигнута је цена од неких 270 за килограм, јер је претходна била премала. То месо углавном иде у извоз, али према овој цени живе ваге, килограм плећке не би смео толико да кошта. Реално, цена би била између 500 и 600 динара за килограм плећке, е сад зашто су марже толико високе... - пита се Сима Ковачевић из Удружења сточара фрушкогорског Подунавља.
Да кланичари заиста држе цену као да их килограм живе ваге у откупу кошта 300 динара, што се све гласније говори у круговима одгајивача, није сигурно, али јесте да високу цену свакако утиче мањак говеда.
- Када је еч о месу, јунетина је увек најскупља, али није то неки марифетлук продавца, већ имамо јако мали број говеда - каже агроекономски аналитичар Милан Простран.
Како додаје, највећи проблем је недостатак квалитетног меса на тржишту, пре свега расе сименталац.
- Друге врсте не дају тако квалитетно месо, оно које зовемо миланзе и извозимо у Италију. Ми данас имамо свега 80.000 грла, а у периоду између 1985. године и 1990. било је два милиона - каже Простран.
Он напомиње да се увозно месо шаље у прераду, а да свеже квалитетније иде у директну продају.
- Без обзира на слабу куповну моћ, говедина држи цену. Њу могу да купују само они који спадају у два до три одсто богатих код нас - објашњава Простран.
Овај стручњак каже да Србија није једина која има проблем са говедином, већ и да Европској унији фали квалитетно говеђе месо.