ХРВАТСКА СВЕ ВИШЕ ТОНЕ: Спољни дуг ДУПЛО ВЕЋИ у односу на Србију, иако има упола мање становника
Посматрајући развијене европске земље и стање њихових привреда у овој години, Србија ће поново бити у предности.
Према најновијим подацима који нам стижу из Хрватске, бруто инострани дуг на крају 2019. године износио је 40,9 милијарди еура, што чини 75,7 посто БДП-а, чиме је настављено његово смањивање које траје од 2015. године, но у овој години аналитичари очекују његов раст као последицу кризе узроковане корона вирусом.
- У овој години, услед новонастале и неочекиване ситуације везане на пандемију корона вируса која је проузроковала застој на глобалном нивоу као и у домаћој производњи, очекујемо погоршање показатеља вањске рањивости Хрватске. Уз повратак салда не текућем рачуну билансе плаћања у негативан териториј, први пут од 2013. године, очекујемо и пораст бруто иностраног дуга у номиналном и релативном изразу - kažu analitičari Raiffeisen банке (РБА).
МОМЦИ И ДЕВОЈКЕ, СВАКА ЧАСТ! Оно што запослени у Меридиану раде за своју Србију је за велико поштовање
ПРИВРЕДНИЦИМА У СРБИЈИ ЈОШ ДВЕ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: На располагању од уторка, комплетиран пакет економских мера
Годфри: "Мере Владе Србије гарантују брз опоравак привреде"
Уз то, држе да ће снажан пад домаће активности утицати на пораст удела бруто иностраног дуга у бруто домаћем производу који би се могао приближити вредности од 90 посто.
- С друге стране, наставак експанзивних монетарних политика водећих средишњих банака кроз ниске ће каматне стопе делимично ублажити раст трошкова иностраног задуживања и тако деловати у позитивном смеру - кажу у РБА-у.
Што се тиче података за 2019., највећи допринос смањењу вањског дуга на годишњој вредности дошао је од смањења вањске задужености јавног сектора.
С подацима за 2019. годину, потврђен је престанак раздуживања осталих домаћих сектора чији је бруто инострани дуг крајем прошле године био у вредности од 16,7 што је иста вредност као и на крају 2018.
При томе је удео бруто иностраног дуга осталих домаћих сектора у укупном бруто иностраног дугу порастао на 40,8 посто, с 39 посто на крају 2018.
Бруто инострани дуг финансијског сектора тј. домаћих банака који је крајем прошле године износио 3,9 милијарди еура, на годишњој вредности се спустио за 136 милиона куна или 3,3 посто. При томе је удео бруто иностраног дуга финансијског сектора у укупном бруто иностраном дугу порастао на 6,6 посто, с 9,5 посто на крају 2018. године.
Са друге стране, када упоредимо БДП Србије, која у овом тренутку броји дупло више становника него Хрватска, за 2019. годину укупан износ иностраног задужења износи свега 23.3 милијарде.
Најновије процене Међународног монетарног фонда (MMF) говоре да би хрватска привреда у овој години могла да забележи пад од девет одсто, пише Index.hr, и то би био највећи пад међу европским земљама у развоју. На истој листи, ова међународна финансијска институција ставила је Србију на најбољу позицију.
Посматрајући девет земаља у окружењу, Србија ће према проценама ММФ, ове године забележити најмањи пад привредне активности од минус три одсто. Најбоља другопласирана, уз привредни пад од минус 3,1 проценат, биће Мађарска, следе Северна Македонија и Бугарска...
ММФ истовремено процењује да ће Србија већ наредне године забележити импонзантан раст од 7,5 одсто и бити лидер у окружењу.
За Србију се такође предвиђа пад од три одсто у овој и раст од 7,5 одсто у наредној години. Србија је пре вируса очекивала привредни раст од четири процента, а у 2019. је имала скок БДП-а од 4,2 одсто.
Посматрајући развијене европске земље и стање њихових привреда у овој години, Србија ће поново бити у предности.
Бесплатан интернет за учење програмирања на порталу petlja.org
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ФИРМЕ: МУП Србије омогућио потврде за СВЕ КОМПАНИЈЕ које конкуришу на тендерима у иностранству
ПОРАЖАВАЈУЋЕ БРОЈКЕ У САД: За само месец дана 22 МИЛИОНА Американаца остало без посла
КИНЕЗИ РАДЕ "КАО МРАВИ": У припреми улазно окно за тунел Муњино брдо (ФОТО)
НАЈВЕЋИ ПРОФИТЕР КОРОНА КРИЗЕ: Док се економије разних земаља урушавају, ЊЕМУ ЦВЕТАЈУ РУЖЕ