Две компаније испуниле услове: У трци за РТБ Бор кинеска и руска фирма
Министарство привреде је раније саопштило да су понуде доставиле три компаније
Тендерска комисија је данас отворила понуде две компаније које испуњавају услове за стратешко партнерство у РТБ-у Бор, а то су кинеска Зиђин и руска У голд, изјавио је министар рударства и енергетике Александар Антић.
Прочитајте и:
Министар енергетике очекује да ће, након евалуације понуда, уговор бити потписан у септембру и да би стратешки паратнер оперативно управљање РТБ-ом Бор могао да преузме од почетка 2019.
Он је рекао новинарима да је комисија извршила увид о испуњености услова три пристигле понуде и да је понуда канадске компаније Дајмонд филдс није испунила неопходне услове, из разлога што та понуда у одређеним елементима није имала обавезујући карактер и није била праћена банарском гаранцијом.
- Комисија је данас отворила две понуде које испуњавају услове и у најкраћем року ће извршити оцењивање тих понуда. Очекујем да ћемо од 1. јануар имати статешког партнера који ће оперативно презуети управљање односно менаџмент РТБ Бора - рекао је Антић.
Министарство привреде је раније саопштило да су понуде доставиле три компаније, из Кине, Русије и Канаде.
На тендеру за избор стратешког партнера за РТБ Бор 20. августа је истекао рок заинтересованим компанијама за понуде.
Седам компанија је откупило тендерску документацију.
Међу њима су су три руске компаније, једна кинеска, једна турска, македоски рудник и једна домаћа привредника Милана Поповић који се годинама бави бакром.
Кинези су често спомињани као најозбиљнији кандидати за стратешко партнерство у РТБ - у Бор, а учешће на тендеру је велике кинеске компаније је раније потврдио и амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг.
Интересовање за РТБ је пре тендера показало 11 компанија из Русије, Кине, Канаде, Турске и казахстанско-европски конзорцијум, које су у протеклих годину дана потписале уговор о поверљивости и које су радиле "Ђу дилиџенс".
Тендером није дефинисан власнички удео који је на продају већ ће се држава определити за партнера који буде тражио најмањи удео за обавезено улагање од 350 милиона долара.
Минимум је да имамо гаранције да ће сви запослени задржати свој посао и да ће најмање улагање бити 350 милиона долара и да ће у наредних четири до пет година производња бити повећана између три и четири пута. У зависности од тога ћемо видети како ће се држава позиционирати у самом власништву", казала је раније премијерка Ана Брнабић.
Компаније су за откуп тендерске документације морале да издвоје 10.000 долара.
Предуслов за разматрање понуда је уплата депозита или достављање банкарске гаранције од милион долара.
Право на подношење пријаве су имале компаније које се последњих десет година у континуитету баве експлоатацијом бакра и осталих обојених и племенитих метала са приходом од најмање пола милијарде америчких долара у протеклој години.
Стратешки партнер који новчаном докапитализацијом од најмање 350 милиона долара постаје власник удела у РТБ-у Бор, према условима, може бити домаће или страно правно лице, али и конзорцијум настао удруживањем домаћих и / или страних лица ради стратешког партнерства.
РТБ укупно запошљава око 5.000 људи.
Влада Србије је 18. јула објавила тендер за избор стратешког партнера за Рударско-топионичарски басен "Бор.
Тендером се предвиђа новчана докапитализација од 350 милиона америчких долара.
Рударство тренутно доприноси БДП-у од 0,9 до један одсто, а циљ је да се подигне на чак пед одсто.
Такође, само РТБ Бор трентно доприноси БДП - у земље 0,8 одсто.