Економиста Љубодраг Савић: Србија у корак с Европом, систем електронских фактура значајно смањује "сиву" економију
Увођењем нових функционалности у Систем електронских фактура направљен је значајан корак ка модернизацији пореског система, каже проф. др Љубодраг Савић са Економског факултета у Београду.
Говорећи о предностима и изазовима дигитализације пореског система у Србији, он истиче да су аутоматизација пореских пријава и увођење е-фактура олакшали пословање домаћим фирмама, унапређујући ефикасност и доприносећи смањењу "сиве" економије.
"Нема никакве сумње да ће дигитализација пореског система у Србији значајно олакшати, убрзати и поједноставити укупно пословање привреде Србије. Она ће Влади, министарствима и Пореској управи омогућити потпунију евиденцију о пословању српске привреде, као и контролу измирења пореских обавеза, што ће олакшати планирање и управљање приходима и расходима буџета Србије. Велику корист ће имати и предузећа, јер ће поједноставити и убрзати пословање, али ће моћи и прецизније да планирају и прате своје новчане токове", рекао је Савић за портал "ИзПрвеРуке".
На питање на који начин Србија предњачи у односу на земље Европске уније када је у питању аутоматизација пореских пријава, Савић одговара:
"За разлику од неких других области у којима Србија каска за Европом, у процесу дигитализације пореског система и аутоматизације пореских пријава Србија држи корак са земљама Европске уније, које су почеле са применом овог сложеног, захтевног и по много чему изазовног процеса. И не само то, наша земља активно ради и на отклањању искрслих, рекло би се нормалних почетних проблема, као и на подизању обухватности и ефикасности система електронских фактура".
Према његовим речима, процес дигитализације је веома сложен и изазован корак и за Пореску управу и за државне органе, као и за предузећа, јер немали број њих још увек није достигао потребан ниво дигиталне писмености да би без проблема могли да се укључе у овај процес.
"То су очекиване 'дечије болести', кроз које су пролазиле и много развијеније земље од Србије. Привредни субјекти од државе очекују ефикасну и брзу помоћ у имплементацији система, као и отклањање свих уских грла (на вебинарима се око 80 одсто питања односи на обрачун претходног ПДВ-а). Систем е-фактура се редовно допуњује, усавршава и ажурира, чиме се ефикасно и благовремено отклањају уочени проблеми у његовом функционисању",додао је Савић.
Он сматра да би додатно унапређење Систем електронских фактура (СЕФ) значајно убрзао функционисање укупног пореског система, поједностављивањем процедура, ефикаснијом техничком подршком и благовременим решавањем искрслих проблема, што се редовно и чини неопходним ажурирањем система.
"Олакшан рад рачуноводствених служби"
Тврди да је увођење система е-фактура је олакшало, поједноставило и убрзало рад рачуноводствених служби.
"Веома је важно и да је држава обезбедила могућност да се рачуновође могу исцрпно и детаљно упознати са системом функционисања е-фактура, као и да правовремено имају на располагању потпуне информације о променама, односно о усавршавању система е-фактура. Нема сумње да ће систем е-фактура олакшати, поједноставити и убрзати укупно пословање привреде Србије".
У новом систему највећи део активности је дигитализован, што ће могућност грешке свести на минимум, оценио је Савић.
"Корисници Система електронских фактура (СЕФ) су од 1. септембра добили нов начин евидентирања пореза на додату вредност. Основни циљ измена које се спроводе у Систему електронских фактура је Прелиминарна пореска пријава ПДВ-а, што је увод у реформу подношења ПДВ пријаве. Промене у евиденцијама су значајне, тако да ће се евентуалне грешке толерисати до краја године, односно док се систем не ухода".