#EUzaTebe - ИНОВАЦИЈАМА ДО ГЛОБАЛНЕ КОНКУРЕНТНОСТИ СРБИЈА И ЕВРОПСКА УНИЈА: Партнери у подршци иновација
Србија наставља да гради своју позицију као лидер у области иновација и технолошког развоја у региону.
У оквиру Европске недеље могућности, Фонд за иновациону делатност је свечано представио резултате ИПА 2019 пројекта „Повећање иновационих капацитета и раста малих и средњих предузећа“, којим је одобрено 20,9 милиона евра за подршку 96 пројеката иновативних предузећа широм Србије. Ова средства ће значајно унапредити конкурентност малих и средњих предузећа и омогућити им приступ новим тржиштима.
Свечаност Фонда, одржана у Европској кући у Београду, окупила је високе званичнике Владе Републике Србије и Делегације Европске уније, као и представнике привреде и академије, наглашавајући успешну сарадњу Србије и ЕУ у развоју иновација и економског раста кроз заједничка улагања. Почетак свечаности обележен је званичном потврдом награђених пројеката, уз честитке предузећима које су упутили Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност, Дејан Шуваков, менаџер програма у Делегацији ЕУ у Србији, и Владимир Радовановић, помоћник министра за науку, технолошки развој и иновације.
Континуирана сарадња Србије и Европске уније допринела је изградњи снажног иновационог екосистема, који је усмерен ка стварању савремене и конкурентне економије, засноване на знању, иновацијама и напредним технологијама.
„Ова средства нису само финансијска подршка, већ стратешко улагање у дугорочни развој Србије. Мала и средња предузећа су стуб економског напретка наше земље, чине 90 одсто привредне активности и носе највећи потенцијал за подстицање иновација, отварање нових радних места и јачање конкурентности Србије на глобалном тржишту,“ истакла је др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација и додала да је „Фонд за иновациону делатност, кроз чије програме смо остварили значајне резултате, одиграо кључну улогу у пружању финансијске и стручне подршке за развој иновативних пројеката, у које је до сада уложено више од 114 милиона евра.“
„Наш циљ је да ојачамо позицију Србије као регионалног лидера у иновацијама и технолошком напретку. Заједно са нашим партнерима из Европске уније, стварамо услове који омогућавају да наши научници и предузетници достигну свој пун потенцијал, чиме Србија постаје све конкурентнија на глобалном нивоу“, закључила је минстарка Беговић.
Пројекат, чија је укупна вредност 26 милиона евра, финансира се из Претприступних фондова Европске уније (ИПА 2019) и буџета Републике Србије, са циљем јачања иновационих капацитета и повећања конкурентности малих и средњих предузећа. Фонд за иновациону делатност, који више од деценије подржава српску иновациону заједницу, овим пројектом додатно је оснажио капацитете малих и средњих предузећа, убрзао развој иновативних решења и допринео већој повезаности између науке и привреде. Развој нових решења покрива широк спектар индустријских области, укључујући информационе технологије, машинство, електронику, енергетску ефикасност и друге.
„Србија је сада у позицији да постане регионални центар за технолошки напредак. Наши заједнички напори, усмерени на развој предузетништва, истраживања и иновација, директно су допринели стварању услова за брзу и ефикасну примену нових технолошких решења у пракси. Показали смо се као кључни партнер у изградњи иновационог екосистема који омогућава одрживи економски раст Србије,“ током излагања на свечаности изјавио је Емануеле Жиофре, амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Србији.
Он је додао да је Европска унија од самог почетка активни и кључни партнер у овом процесу. „Са подршком за нових 96 пројеката кроз Фонд за иновациону делатност, осигуравамо да српска предузећа имају све потребне ресурсе за иновације и глобалну конкурентност. Улагања Европске уније, у вредности од више од 90 милиона евра у целокупан иновациони сектор, доказују нашу посвећеност изградњи модерне економије Србије, засноване на знању и иновацијама. Ова сарадња представља темељ дугорочног раста и нових могућности за српске грађане и предузећа“, истакао је амбасадор Жиофре.
Током свечаности, посебан акценат стављен је на предузећа која су постигла значајне резултате уз подршку програма Фонда. Један од примера добре праксе представио је стартап ЕЦО Хиве, који је демонстрирао свој иновативни производ кошнице будућности, за аутоматско уклањање пчелиње гриње - варое, доказујући да иновације у Србији могу имати глобални утицај и решавати стварне светске изазове. Захваљујући овој иновацији, пчелари могу бити сигурни да ће њихови производи остати потпуно органски, а њихове пчеле здраве и продуктивне.
”Без подршке Фонда и Европске уније, наш пут би био знатно тежи. Њихова финансијска и саветодавна помоћ омогућила нам је да остваримо свој циљ и понудимо тржишту производ који помаже пчеларима широм света”, изјавио је Никола Теомировић, оснивач стартапа ЕЦО Хиве.