ЕВО КО ДИЖЕ ЦЕНЕ СТАНОВА У СРБИЈИ: Тржиште преплавили млади купци - НАЈСКУПЉИ КВАДРАТ 7.918 ЕВРА
Цене станова у Србији настављају да расту, а најскупљи квадрат у Београду (и целој Србији) у првој половини 2019. године коштао је 7.918 евра.
Најскупљи стан продат је у Београду за 973.888 евра, највиша цена по квадрату плаћена је 3.600 евра за стан у београдској Улици краља Петра, највише плаћена кућа са окућницом достигла је цену од 2.988.000 евра и налази се на Топчидерском брду.
ПРВИ ОДГОВОР ТРГОВАЦА НА ЗАБРАНУ РАДА НЕДЕЉОМ: Продужено радно време суботом и додатни попусти
НАЈСКУПЉИ У ЕВРОПИ: Излазак за двоје у Швајцарској као породични викенд у Србији
ОД 1. ЈАНУАРА ИЗ ПРОДАВНИЦЕ БЕЗ ПЛАСТИЧНИХ КЕСА: Ево колико коштају могуће ПАПИРНЕ ЗАМЕНЕ!
Посматрајући целу Србију, истраживања показују да су цене последњих месеци наставиле да скачу, у просеку за око 10 одсто, и то највише новоградње која је и даље траженија од старијих станова.
- Раст цена је око 10 одсто већи у односу на прошлу годину, али без обзира на то, тражња је већа од понуде. На то је утицала "нова категорија" купаца - млади људи са натпросечним зарадама, који за кратко време могу да обезбеде средства за куповину некретнине или за учешће, и који су углавном запослени у ИТ сектору. Поред тога, на тражњу су утицали и повољнији услови у банкарском сектору, који се пре свега огледају у сниженим каматним стопама, олакшаним процедурама и условима одобравања стамбених кредита - коментарише стање на тржишту некретнина у Србији Милош Митић, менаџер у једном од сервиса за промет некретнина.
Он потврђује да су се ове године, за разлику од претходне, боље продавали нови него стари станови. Број реализованих купопродаја у сегменту новоградње већи је за 20 одсто у односу на исти период прошле године, док је за староградњу тај број у паду.
- Јасан тренд нико не може да предвиди, али можемо да кажемо да ће тражња, која условљава раст цене некретнина, имати узлазну путању наредних годину дана - закључује саговорник.
Што се тражње тиче, она је усмерена ка Београду, па већина купаца куповину стана у главном граду сматра добром инвестицијом. Зато се и не очекује пад тражње у наредном периоду.
Нове власнике за првих шест месеци ове године добило је око 47.000 непокретности, а најскупљи стан продат је у Београду за 973.888 евра, показују подаци Републичког геодетског завода (РГЗ).
Укупна вредност некретнина прометованих купопродајним уговорима које је обрадио РГЗ у првој половини ове године већа је за 12 процената у односу на исти период прошле године.
У старој градњи највиша цена по квадрату плаћена је 3.600 евра за стан у београдској Улици краља Петра, док је највише новца за стан у староградњи 870.000 евра издвојено за непокретност површине 343 квадрата у близини општине Нови Београд.
Највише плаћена кућа, продата са окућницом, у првој половини 2019. године, достигла је цену од 2.988.000 евра, а налази се на територији општине Савски венац, на Топчидерском брду. Цену од 2.680.000 постигао је пословни простор од 1.600 м2 на централној београдској локацији, у близини зграде Народне скупштине.
- Иако је обим продаја нешто смањен у односу на исти период прошле године, тренд показује да је цена самих непокретности порасла, имајући у виду пораст укупне новчане вредности за 200 милиона евра - наводе из РГЗ, уз напомену да је главни разлог "раст продаје непокретности у новоградњи, и то за 13 одсто".
Цене у Београду у паду
За разлику од тренда на нивоу Србије, статистика показује да је у Београду у 2019. дошло до благог пада цене новоградње. Наиме, потражња за становима у престоници не јењава, али просечне цене квадрата варирају, у зависности од локације, али и односа понуде и потражње.
Према најновијим подацима Секретаријата за управу Београда, за квадрат новоградње у некој од београдских општина, у првој половини 2019. године, било је потребно да издвојите у просеку 212.000 динара (око 1.800 евра). Ово је за скоро 40.000 динара или 340 евра мање него што је била просечна цена у другом полугодишту 2018. (252.524 динара).
За један квадрат у самом центру града, на општини Савски венац, потребно је издвојити 345.000 динара. Најмања просечна цена квадрата ове године је у Младеновцу, око 81.000 динара.
Код комшија све скупље
У другом кварталу ове године цене стамбених објеката у Хрватској повећане су за 2,6 одсто у односу на претходни квартал, односно за 10,4 одсто у односу на други квартал прошле године. Цене станова у Хрватској највише расту у Загребу (у другом кварталу ове године 14,5 одсто) и на Јадрану (9,1 процента), док је раст на осталим подручјима и даље скромнији (3,3 одсто).
Возачи, камере на ауто-путу ВЕЋ СНИМАЈУ! Полиција коверте шаље на кућну адресу, а ево како да се извучете БЕЗ КАЗНЕ!
Радили и у Танзанији: ПРОПАСТ ПРЕДУЗЕЋА које је некада обављало послове широм света!
ЛЕПЕ ВЕСТИ! Српска ракија иде у Русију без царињења, а преговара се и са Индијом
НАЈСКУПЉИ У ЕВРОПИ: Излазак за двоје у Швајцарској као породични викенд у Србији
УМЕСТО РУСА У ВРАЊЕ СТИЖУ ИТАЛИЈАНИ: У новој ФАБРИЦИ НАМЕШТАЈА посао за 150 људи
БОНУС ВИДЕО:
ДОБРО ЈУТРО, ГУЖВО! Како 8 ујутру изгледа у Београду, а како у остатку света (ВИДЕО)