ЕВО ШТА КАЖУ ПОДАЦИ РЕЛЕВАНТНИХ УСТАНОВА О БРОЈУ ЗАВИСНИКА ОД ИГАРА НА СРЕЋУ
Према најновијим доступним подацима Специјалне болнице, релевантне здравствене установе у Србији за лечење болести зависности, годишње се са проблемима зависности од игара на срећу овој установи обрати између 150 до 200 особа.
У Специјалној болници за болести зависности у Драјзеровој, укупан број лечених или тренутно на лечењу је 1.030, што је знатно мање од европског просека од око 1.5% становништва (у случају Србије проценат је тек 0.02%).
Ипак, у јавности се износе неутемељене бројке које иду и до више стотина хиљада, што би значило да у нашој земљи постоји више зависника од самих играча. На основу прецизних података медицинских стручњака и надлежних установа које се баве овом проблематиком, реч је о бројци од 1.030 зависника.
Чак и та бројка је нешто што се мора озбиљно схватити, а приређивачи већ деценију и по кроз разне пројекте доприносе подизању свести о ризицима од болести зависности.
Креће пројекат "И један је много"
Удружење приређивача игара на срећу (УПИС) и његове чланице већ 15 година активно раде на превенцији зависности, али и заштити малолетника. УПИС-ов пројекат превенције "Могуће је прекинути" је одличан пример најбоље праксе у овој области, а постао је и законска обавеза за све приређиваче.
УПИС и Специјална болница за болести зависности ускоро покрећу унапређени пројекат превенције под називом "И један је много". Биће организована серија предавања у школама широм Србије и емитовање спотова усмерених на одвраћање младих од игара на срећу и усмеравање ка спортским активностима, кроз интерактивне и овој популацији прилагођене видео клипове.
Имајући у виду позитивне резултате дугогодишње сарадње са Специјалном болницом, нови пројекат биће још успешнији у сузбијању болести зависности у њеном самом настајању.
Законска регулатива и одговорност приређивача на високом нивоу
У новембру 2023. спроведено је истраживање организације "Солидарност за децу" на узорку од 1.100 испитаника на територији целе Србије. Прикупљање података је вршено интервјуисањем деце и њихових родитеља телефонским путем, уз пуну заштиту идентитета испитаника, с обзиром на то да је реч о најосетљивијем делу популације. Резултати су показали да је тек 0,6% малолетника (од 13 до 17 година) имало прилику да учествује у играма на срећу.
Осим што резултати указују на чињеницу да је 0.6% малолетника у Србији имало прилику да учествује у играма на срећу, нити један испитаник није изјавио да је могао лично да се клади у објектима компанија које се баве приређивањем игара на срећу. То је податак која охрабрује, јер показује да приређивачи игара на срећу поштују одредбе члана 6 и 10. Закона о играма на срећу, које то најстроже забрањују и санкционишу.
Имајући у виду чињеницу да је за online клађење законом прописан и јасно успостављен систем регистрације и верификације играча на онлајн играма на срећу – практично је немогуће да се малолетници укључе у овај вид игара на срећу мимо надзора родитеља. То све говори да су законска регулатива и одговорност легалних приређивача чланова УПИС на врло високом нивоу.
Извор: Промо