Ево шта се због зиме у Америци и немира у Ирану дешава са нафтом
На светским тржиштима цене нафте у првој недељи нове године порасле су више од 1,5 одсто, настављајући лањски узлазни тренд.
То је пре свега последица великих хладноћа у САД-у, раста светске привреде и немира у Ирану. На лондонском тржишту цена барела је прошле седмице порасла 1,5 одсто, на 67,62 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео 1,7 одсто, на 61,45 долара.
Калашњиков исписује Русију из Светске трговинске организације
Тако је настављен успон цена нафте, након што је лани на лондонском тржишту порасла око 17 процената и досегла највише нивое у две и по године. Противладини протести у Ирану, трећем по величини произвођачу унутар Организације земаља-извозница нафте (ОПЕЦ), један су од разлога успона цена нафте јер им је придодата премија за геополитички ризик, премда нереди досад нису утицали на иранску производњу нити на извоз нафте, кажу аналитичари.
Ево шта ће венчање принца Харија донети привреди
- Хладноћа у САД-у и геополитички фактор више су него довољна потпора ценама - каже Оливиер Јакоб из саветодавне компаније Petromatrix.
Врло ниске температуре у САД-у подстакле су краткорочну потражњу, посебно за лож уљем. Аналитичари бечког ЈБЦ Energyja сматрају да су цене нафте претерано реаговале на нереде у Ирану. Додају ипак да снабдевању из те земље прете друге потенцијалне опасности.
Хтели су да забране продају кебаба, а шта заиста стоји иза тога
"Ако ставимо на страну актуални фокус на уличне нереде, још је увек актуелна могућност поновног увођења америчких санкција иранској нафтној индустрији", упозоравају у ЈБЦ Energyju.
Цене нафте највећу подршку добијају од смањене производње ОПЕЦ-а и Русије, за 1,8 милиона барела дневно, још од јануара прошле године, а то ће потрајати најмање до краја септембра ове године, а можда и до краја године. Подршку пружа и снажан привредни раст највећих светских економија, што би требало да подстакне јачу потражњу за 'црним златом'.
С друге стране, значајнији успон цена спречавају процене да ће производња нафте у САД-у наставити расти и ускоро прекорачити ниво од 10 милиона барела дневно. Тако би се приближила нивоу производње у Саудијској Арабији и Русији.
"Поремећаји у производњи нафте (у Ирану) и даље су тек далека претња ... проблеми на нафтоводу на Северном мору у међувремену су решени... а америчка производња нафте премашила је нивое из октобра 2015. и ове ће године вероватно досећи највише разине у историји”, каже Норберт Руецкер из банке Јулиус Баер.