ЕВРОПА СЕ МОЛИ БОГУ! Опасна упозорења, криза може да траје и 10 година
Европа треба да плати увоз течног природног гаса, да се моли за благу зиму и смањи потражњу за енергијом, јер би свака саботажа инфраструктуре или још јаче смањење руског снабдевања учинило рационализацију струје или нестанке струје готово неизбежним, наводи се у анализи Ројтерса.
Чак и ако Европа успе да има топле станове, и упаљена светла, много већи изазов биће допуна истрошених складишта следеће године.
Циљ Европске уније да до новембра оствари залихе у износу до 80% капацитета је испуњен, и капацитети су тренутно попуњени око 90%, али заустављање гаса кроз мрежу Северног тока од Русије до Немачке оставља празнину, упркос повећаном снабдевању из других извора.
ПРОЦЕНА ММФ ЗА СРБИЈУ: Ево шта пише у новом извештају и која очекивања имају за инфлацију!
ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Раст камата на кредите за њих је ДОБРА вест - штедња у динарима се ИСПЛАТИЛА
АМЕРИКА ОДБАЦУЈЕ НАЈВЕЋЕГ САВЕЗНИКА?! Овај преокрет нико није очекивао - сенатор позвао на замрзавање сарадње
Гас преко Северног тока је потпуно стао у септембру. Аналитичари процењују да је мањак гаса скоро 15 одсто просечне европске потражње зими, што значи да континент мора да смањи потрошњу да би прошао кроз сезону највеће потражње.
Немачка, највећа европска привреда и један од највећих увозника руског гаса на континент, је највише изложена поремећајима у снабдевању и посебно је активна у развоју планова за заштиту своје индустрије и потрошача.
Свака нада да ће мрежа „Северни ток“ обновити испоруке у Немачку срушена је прошлог месеца због заботаже. Европске земље су саопштиле да раде на повећању безбедности виталне инфраструктуре након што су експлозије оштетиле Северни ток 1 и Северни ток 2, који никада није радио , али је био пун гаса.
Прекиди у снабдевању из Русије би још могли да буду још гори ако Москва испуни своју претњу санкционисањем украјинске енергетске компаније Нафтогас, и затвори једну од последњих функционалних гасних рута из Русије ка Европи.
Европа повећава увоз течног природног гаса (ЛНГ) и проширује неопходну инфраструктуру, али мора да се такмичи на глобалном тржишту где би конкуренција могла постати жешћа ако временски феномен познат као Ла Нина ојача и повећа потражњу у Азији.
То би довело до повећања цена. Како је Европа успела да направи залихе, цене су пале са максимума који су достигле отприлике у време када је Русија напала Украјину, али цена велепродаје холандског гаса, који представља европско мерило, и даље је око 80% виша него у ово време прошле године.
- Додатне испоруке ЛНГ-а и умањивање потражње су до сада помогли - рекао је Вејн Брајан, шеф европског истраживања гаса Рефинитив, али је додао: „Европи треба више истог лека“.
Али, чак и тада, тешко да ће надокнадити недостајући руски гас.
Рефинитив процењује да би северозападна Европа, укључујући Немачку, ове зиме могла да увезе 18 милијарди кубних метара више ЛНГ-а, чиме би увоз ове године достигао 52 милијарде кубних метара, што је 5,5% више него прошле године.
Испоруке гаса из цевовода су такође повећане из Азербејџана, Северне Африке и Норвешке, али су и даље далеко испод оних које је пружао бивши водећи извозник гаса.
Заједно, гасоводи Северни ток имају комбиновани капацитет од 110 милијарди кубних метара годишње и покривали би преко 30 одсто укупне европске потражње за гасом ако би радили пуним капацитетом.
За сада, Русија испоручује 86 милиона кубних метара дневно у северозападну Европу преко Пољске и Украјине, у поређењу са просечних 360 милиона кубних метара дневно прошле године, што је пад од 76%.
Процене аналитичара се разликују. Ако се снабдевање настави на садашњим нивоима, Европа ће се суочити са недостатком од 155 милиона кубних метара дневно, показују Бернштајнови подаци, на основу просечне дневне потражње у северозападној Европи за период од септембра до марта од 2017-2021 од 930 милиона кубика.
Земље ЕУ су се договориле да ове зиме смање потражњу до 15% или укупно 50 милијарди кубних метара.
Ако то постигну, нивои складиштења би требало да заврше зиму на око 55 бцм. Њихово допуњавање на време за следећу зиму биће компликовано због одсуства руских залиха које је Европа још увек добијала раније ове године.
Ризик је да се, како се залихе енергије смањују, потражња за енергијом неће довољно смањити.
ИМАМО ЛИ РАЗЛОГА ЗА СТРАХ? Несташица струје у Европи реалан сценарио - како да избегнемо рестрикције?
У ОВОМ ПОСЛУ МОЖЕТЕ ДА ЗАРАДИТЕ ДВЕ ПРОСЕЧНЕ СРПСКЕ ПЛАТЕ! Кључна је препорука, а цена сата скочила ДУПЛО
ЕВО КОЛИКО СУ ПОСКУПЕЛЕ УГОСТИТЕЉСКЕ УСЛУГЕ У СРБИЈИ: Једна ставка скочила скоро за 15 одсто
Европска потражња за индустријским гасом је опала пошто су високе цене гаса довеле до тога да су фабрике у енергетски интензивним секторима попут алуминијума, челика и амонијака затвориле производњу.
Међутим, немачка Федерална мрежна агенција , која би била задужена за рационализацију гаса у случају ванредне ситуације у снабдевању, рекла је да је потрошња домаћинстава превисока да би била одржива.
Даљи проблем је тај што су старење нуклеарних електрана и потешкоће у хлађењу реактора током летње суше смањиле француску производњу атомске енергије.
Рефинитив процењује да би због свега потражња за гасом за струју међу комуналним предузећима могла бити 30% већа ове године него прошле.
Британија, која може да увози струју из Европе, такође је упозорила на нестанке струје ове зиме због несташица у Европи.
Франсиско Бланч, аналитичар Банке Америке, проценио је да би нормализација цена гаса у Европи могла да потраје пет до десет година.
- Европа ће морати да настави да плаћа гориво и да се моли за топлије време - рекао је он.