ЕВРОПА СЕ ОТВАРА, СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ПУТОВАЊА: Шта је потребно Србији да буде на "белој листи" - уводе се нова правила
Грађани Србије који су ревакцинисани "Фајзером" и "Астра Зенеком" ускоро ће моћи да улазе у државе Европске уније са потврдом о вакцинациј
Европа се отвара, сцене које виђамо на Старом континенту по укидању мера обећабвају да је корона панмдемија на самом крају! Светло на крају тунела све јасније се види. Широм Европе поправљају су такозване препоруке о изменама и допунама о привременом ограничењу неесенцијалних путовања у ЕУ које је прекјуче донела Европска комисија, а јуче усвојио Савет Европе.
Грађани Србије који су ревакцинисани "Фајзером" и "Астра Зенеком" ускоро ће моћи да улазе у државе Европске уније са потврдом о вакцинацији, уколико је од друге дозе прошло 14 дана, а они који су се имунизовали "Синофармом" или "Спутњиком" мораће претходно да провере да ли је држава ЕУ у коју иду прихватила да на своју територију пушта путнике који су примили кинеско и руско цепиво. Ово је, у најкраћем, резиме препоруке Савета ЕУ да се уведу олакшице да улазак грађана "трећих земаља".
ДОГОВОР ЈЕ НАПОКОН ПОСТИГНУТ: Европа уводи дигиталне сертификате, познато када одлука ступа на снагу
ДИРЕКТОР СЗО У СРБИЈИ ОТКРИВА: Могућ нови талас пандемије у свету, епидемиолози страхују од овог датума
"НИ ГОВОРА О ТРЕЋОЈ ДОЗИ ВАКЦИНЕ" Др Кон објаснио каква је ситуација у Србији и колико смо далеко од колективног имунитета
У земље ЕУ би, према тој препоруци, могли да уђу и невакцинисани грађани Србије када у нашој земљи број новооболелих од короне на дневном нивоу буде између 200 и 500 током последњих 14 дана. Наравно, кад су невакцинисани у питању, обавезан је негативни ПЦР тест на Covid 19.Према том амандману, државе ЕУ би требало да прихвате доказ о вакцинацији како би укинуле ограничења путовања, попут тестирања или карантина.
- У принципу би требало да укину ограничења за неесенцијална путовања за путнике из трећих земаља који су примили последњу препоручену дозу вакцине коју је одобрила Европска агенција за лекове (ЕМА) најмање 14 дана пре долазак у неку државу чланицу – каже се у саопштењу Савета Европе.
Од четири врсте вакцина које се користе у Србији ЕМА је одобрила две: "Фајзер" и "Астра Зенеку". Проблем у најави за вакцинисане грађане у Србији жељне путовања у ЕУ би могла да представља чињеница да је око 80 одсто њих цепљено са друге две врсте вакцина које још ЕМА није одобрила – Синофармом и Спутњиком В.
Ипак, у препоруци коју је јуче усвојио Савет Европе налази се и евентуално решење тог проблема.
- Државе чланице би такође могле да укину ограничење за неесенцијална путовања онима који су примили неку од вакцина које је одобрила Светска здравствена организација (СЗО) за хитну употребу, најмање 14 дана пре уласка у ту државу чланицу – стоји у саопштењу Савета Европе.
Подсећања ради, СЗО је одобрила кинеску "Синофарм" вакцину за хитне случајеве, а остаје нада да би ускоро могла то да учини и са руском "Спутњик В" вакцином поготово ако се има у виду да све више држава, чак и чланица ЕУ, користе ово цепиво, попут Мађарске или Словачке.
Добра вест из Брисела је и то да би и невакцинисани грађани Србије могли да путују у земље ЕУ, али уз одређене услове. Први услов је да Србија буде на такозваној "белој листи" на којој су државе које имају, по мерилима ЕУ, повољну епидемиолошку ситуацију.
- Да би се укинула ограничења за neesencijalnna путовања за одређену трећу земљу, према новим правилима, број случајева ковид-19 на 100.000 становника током последњих 14 дана повећан је са 25 на 75 – наводи се на сајту Савета Европе.
У преводу на српски језик или прилике, то значи да би наша земља требало да се нађе на тој спасоносној "белој листи" када у последње две недеље буде имала у просеку 375 новооболелих дневно или између 200 и 500 недељно. Нисмо далеко, од тог просека ако се има у виду да се последњих дана бројка заражених на дневном нивоу креће око 600 са даљом тенденцијом пада. Процена је да би тај услов за "белу листу" могли да испунимо већ почетком јуна.
Међутим, и када Србија доспе на такозвану "белу листу" невакцинисани грађани не би требало да се надају да ће само уз пасош моћи да путују у земље ЕУ. Највероватније ће бити потребан негативан тест на корону – да ли ће то бити ПЦР, антигенски или неки трећи тест одлучиваће свака држава појединачно. Уосталом, имамо пример Грчке која је међу првим земљама ЕУ почела да прима грађане Србије, али за невакцинисане тражи негативни ПЦР тест не старији од 72 сата.
Треба рећи, да је ЕУ још у марту прошле године направила такозвану белу листу "трећих земаља" чији грађани могу вакцинисани или невакцинисани да уђу у ЕУ. Најпре је услов био 25 заражених дневно на 100.000 грађана. Међутим, и када је Србија испуњавала тај услов и имали чак мање инфицираних од тог броја, наши грађани нису могли да уђу у поједине земље ЕУ попут Италије, Шпаније, Немачке…
Иначе, тренутно се на тој ЕУ "белој листи" налази седам земаља - Аустралија, Израел, Нови Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја, Тајланд и Кина у очекивању реципроцитета.
Коначно, не треба заборавити да је препорука Савета Европе заиста само то – препорука за државе чланице ЕУ. Истине ради, ЕУ на основу оснивачког споразума нема правни основ да доноси правни акт који је обавезујући у области здравства.
Истраживач Београдског центра за безбедносну политику Срђан Херцигоња објашњава шта значи та препорука Савета ЕУ за државе чланице.
- Договор држава чланица ЕУ није обавезујући односно појединачне државе чланице, могу, у складу са својим проценама, да донесу одлуке које вакцине се признају, а које не. Тако је на пример, током посете Министра туризма Грчке Србији крајем марта, најављено да ће Грчка признати све вакцине које се примењују у Србији. Исто тако, за очекивати је и да Мађарска донесе сличну одлуку, јер се у тој земљи користе Синофарм и Спутњик вакцина - наглашава Херцигоња.
Како каже, због тога је савет грађанима да пре путовања провере који су услови за улазак у поједину државу, била она члан ЕУ или не.
- Сведоци смо били током пандемије, која још увек траје, да се одлуке брзо мењају, што значи да ако нека земља стави Србију на ткзв. "белу листу" сигурних земаља, то не значи да иста земља може да након већ пар дана скине Србију са листе, у случају да дође до погоршања епидемиолошке ситуације у Србији - апострофира Херцигоња.
Нетуристичка путовања у ЕУ могућа уз тест У Канцеларији Европске уније подсећају за под којим условима су могућа путовања у ЕУ која нису туристичка.
- Основно нетуристичко путовање у ЕУ је могуће уз негативни ПЦР теста или одговарајући теста антигена који показује довољан ниво антитела. Права и обавезе појединаца у вези са слободом кретања у држави чланици ЕУ регулише сама држава чланица - кажу у овој канцеларији.