Економисти у паници због новог разбуктавања короне: Европу чека двоструки пад
Индекс који мери производњу и услуге показује најнижи ниво економске активности у Европи за претходна три месеца
Европа се сада бори са другим таласом вируса корона, који би поново могао да нанесе значајну штету њеној економији. Зона евра, подручје које дели јединствену валуту, у другом тромесечју 2020. забележило је економски пад од 11,8%, услед карантина уведеног због пандемије.
Економисти су предвиђали опоравак у другој половини текуће године, али сада доводе у питање те прогнозе. Многе Владе најављују нове карантинске мере или успорено отварају привреду, јер се поново суочавају са значајним порастом заражених.
Веселин Јевросимовић за Форбс: Улога рада на даљину у промени ИТ и глобалног пословања
СРПСКЕ ЛЕПОТЕ ПРЕПЛАВЉЕНЕ ТУРИСТИМА: Упркос пандемији, Стопића пећина остварила прошлогодишњу посећеност
ЗАМЕНСКИ ВАУЧЕРИ НЕ ГАРАНТУЈУ СИГУРНО ПУТОВАЊЕ? Следеће године такође неизвесно када је туризам у питању
- Вероватноћа двоструког пада, односно још једне контракције у четвртом кварталу, знатно се повећала - каже Карстен Брзески, главни економиста у ИНГ. Очекује још регионалних блокада у наредним недељама, попут оних које су већ виђене у Мадриду и Лиону.
Европски центар за превенцију и контролу болести рекао је да је од 22. септембра у Европи забележено 2,9 милиона потврђених инфекција у Шпанији и Француској, а сада се случајеви на дневном нивоу повећавају изнад границе од 10.000. Шта нас чека крајем године?
- У четвртом кварталу постоји "велики ризик од двоструког пада" - рекао је Крис Вилијамсон, главни економиста у ИХС Маркит. Подаци објављени ове недеље показали су да је опоравак у еврозони застао у септембру. Флексибилни композитни индекс ПМИ еврозоне (индекс менаџера набавке) - који мери и производњу и услуге - износио је 50,1. Овај најновији прелиминарни број указује на тромесечни најнижи ниво економске активности у региону.
- Како идемо до четвртог квартала, очигледно постоји много више блокада и то ће заиста зауставити раст - додао је Вилијамсон. Забринутост због економског шока због даљих ограничења одвела је европске акције у режим продаје раније ове недеље. Евидентно је да ризик расте.
Упозорења су слична за Велику Британију, где је Влада најавила у уторак да пабови и ресторани морају радити краће и да људи треба да раде од куће, ако је могуће, уместо да одлазе у канцеларију. Економисти упозоравају да ће нове мере поново и првенствено утицати на сектор услуга и да ће то довести до успоравања пословне активности у наредним месецима.
Британски научни саветници рекли су да би дневно могло бити 50.000 нових инфекција до средине октобра, а најаве премијера Бориса Џонсона доживљене су као директан одговор на та оштра упозорења.