ГАСПРОМ ЗАПРЕТИО! "Од понедељка смањујемо снадбевање, ако ..." судбина Европе зависи од ОВЕ ствари
Руска државна гасна компанија Гаспром запретила је синоћ да би могла да прекине испоруке гаса Европи већ следеће недеље, преноси Гардијан. Гаспром у саопштењу оптужује Кијев да омета испоруку 52,52 милиона кубних метара гаса намењеног Молдавији.
- Количина гаса коју је Гаспром обезбедио за транзит у Молдавију преко Украјине већа је од физичке количине која је прешла границу Украјине и Молдавије - саопштио је Гаспром у саопштењу и додао да ће „од понедељка, 28. новембра, почети да смањује снабдевање гасом ако се настави поремећај у транзиту гаса кроз Украјину за купце у Молдавији".
Подсетимо, украјински гасовод је последњи преостали гасовод којим руски гас и даље стиже у западну Европу након што је Гаспром прекинуо снабдевање гасовода Северни ток 1. Украјина је негирала да блокира испоруке гаса, рекавши да је сав договорени гас до Молдавије уредно пребачен.
"БИЋЕ ОВО НОВО СРЕДИШТЕ АУТО-ПУТЕВА" Вучић објавио сјајне вести и обрадовао Панчевце
ПЕНЗИОНЕРИ, БУДИТЕ НА ОПРЕЗУ! Стижу веће пензије, али и ова ПРЕВАРА
ОВО ЈЕ ОНО ШТО МЕЊА СРБИЈУ БРЖЕ НЕГО БИЛО ШТА ДРУГО! Вучић обишао радове на изградњи нове фабрике компаније ЗФ Фридрихсхафен у Панчеву (ФОТО/ВИДЕО)
"Стратешка" смањења
Бирол каже да верује да су недавна руска смањења испоруке гаса „стратешка". Смањена испорука отежава европским земљама да попуне складишта гаса.
- Не бих искључио могућност да Русија наставља да проналази различите проблеме ту и тамо, и да наставља да проналази изговоре за даље смањење испоруке гаса Европи, а можда чак и да је потпуно прекине - рекао је Бирол за BBC.
Прошле недеље је проток природног гаса кроз Северни ток 1, један од главних гасовода из Русије у Европу, износио само 40 одсто капацитета. Многи стручњаци су скептични према руском објашњењу да је то узроковано „техничким проблемима". Широм Европе и даље се пријављују недостаци у снабдевању гасом.
У петак је италијанска енергетска компанија Ени саопштила да је добила само половину гаса који је очекивала од руског гасног гиганта Гаспрома, који је под контролом државе, док су Словачка и Аустрија такође пријавиле пад. Француска каже да није добијала руски гас из Немачке од 15. јуна, док су Пољској, Бугарској, Финској, Данској и Холандији обустављене испоруке руског гаса након што су одбиле да плате у руским рубљама.
Цена гаса у Европи је 21. децембра 2021. године први пут у историји премашила 2.000 долара за хиљаду кубних метара, док је 7. марта 2022. године достигла скоро 3.900 долара. Последњих дана цена гаса варира од 1.000 до 1.300 долара за хиљаду кубних метара.
- Наш производ, наша правила. Ми не играмо по правилима која нисмо ни креирали - рекао је раније генерални директор Гаспрома Алексеј Милер.
Прошлог месеца европске земље су се сагласиле да покушају да се заштите од нестабилности цена гаса пуњењем сопствених складишта. Заједнички су се обавезали да ће достићи најмање 80 одсто капацитета до новембра, а најновији подаци показују да су они на око 55 одсто.
Бирол је рекао да тренутна гасна криза сада оправдава хитне краткорочне мере за смањење потражње, као што је повећање употребе електрана на угаљ и, ако је могуће, продужење века трајања нуклеарних електрана. Ако би дошло до потпуног прекида испоруке руског гаса, каже он, можда ће бити потребне драстичне мере.
- Не искључујем могућност да ће Европи бити потребна планска редукција гаса - каже господин Бирол.
- Не кажем да је ово основни сценарио, али гледајући последњих неколико месеци, ако не и неколико година, искуства која смо имали са Русијом као енергетским партнером, ово је сценарио који за сада не можемо олако да искључимо.