ГАСТЕРБАЈТЕРИ СА БАЛКАНА, ПРИПРЕМИТЕ СЕ! Шта могу да очекују наши људи у Немачкој и Аустрији док због короне ПРШТЕ ОТКАЗИ
У Немачкој "локдаун" до јуна, могуће и продужење, у Аустрији прште откази, а добрих вести мало је и за остатак ЕУ.
Пре отприлике годину дана, непосредно након избијања пандемије корона вируса, више од 400.000 наших гастарбајтера вратило се у Србију. Многи су остали без посла, а било је и оних који су тренутну паузу због "закључавања" искористили да на кратко дођу кући, надајући се брзом повратку.
ПРВА ДРЖАВА У КОЈОЈ ЋЕ ЦИГАРЕТЕ БИТИ ЗАБРАЊЕНЕ: Радикалан предлог се разматра, дуван постаје историја
МЕРКЕЛОВА ЗАХТЕВА ВЕЋА ОВЛАШЋЕЊА: Позвала савезни парламент на усвајање ригидног закона!
ЈЕЗИВ ПРИЗОР ИЗ ДАНСКЕ: Директорка Агенције за лекове најавила радикалну вест, а после се СРУШИЛА (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
Тада су најјаче економије еврозоне, које су и највећи партнери српске привреде, биле значајно погођене кризом, а у Немачкој и Аустрији, где живи и ради око 750.000 српских грађана, привреда је стајала више од два месеца. Незапосленост је у том периоду повећана на више од 10 процената, па су само у Немачкој власти очекивале три милиона незапослених.
Данас, годину дана касније, многе земље су захваћене трећим таласом короне, најновији локдаун погађа привреде широм света, а поједине земље попут Немачке, продужавају га и за неколико месеци. У најјачим европским економијама практично је мало добрих вести што прилично изненађује имајући у виду њихову снагу и величину.
- Ситуација је тренутно мало боља од очекиване, али далеко од добре. Један број наших људи у иностранству је остао без посла и сумњам да ће се брзо вратити на своја радна места, јер је, на пример, у немачкој индустрији јако лоше стање. Најновији подаци показују да је значајан пад забележен поготово у аутомобилској индустрији, чак већи него у време кризних година 2008. и 2009. Немачке прогнозе не кажу да ће се ово брзо завршити - оцењује професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић.
Немачка би могла остати "закључана" до средине јуна, преносе медији позивајући се на сигнале који долазе из немачке владе. "Тагешспигел" преноси да је шеф кабинета немачке канцеларке Хелге Браун током једног састанка са покрајинама јасно ставио до знања да влада полази од даљег заоштравања епидемиолошке ситуације, које би могло трајати још шест до осам недеља, па се закључује да Берлин рачуна да ће мере закључавања остати на снази до краја маја или средине јуна.
Ипак, водећи немачки институти за економска инстраживања предвиђају у свом заједничком пролећном извештају раст бруто домаћег производа (БДП) земље од 3,7 одсто за текућу годину и 3,9 процената за 2022.
- Обновљени локдаун ће одложити економски опоравак, али чим ризици од ширења инфекција буду зауздани, пре свега путем вакцинација, кренуће снажан привредни опоравак, при чему ће се економија вероватно вратити на нормалан ниво производње почетком наредне године - наводи ИФО институт.
Трачак наде за српске гастарбајтере представља оцена у извештају да ће и запошљавање вероватно ухватити замајац, с обзиром на очекивано ублажавање ограничења. Немачки институти предвиђају да ће запосленост у просеку порасти за 26.000 нових радника током 2021. године, а наредне године за додатних 539.000, при чему ће преткризни ниво бити достигнут у првој половини године. Истовремено, очекује се оштар пад незапослености са поступним укидањем мера за контролу заразе.
Подсећа се и да постоје знаци да ће се Немачка суочити са далекосежном демографском транзицијом у годинама које долазе. Укупна радна снага ће опадати пошто генерација рођена после Другог светског рата (бејби-бум) достиже старосну границу за пензију, што за последицу има нагли пораст удела старијих у општој популацији.
У Аустрији је број незапослених у марту опао, али је и даље остао на веома високом нивоу, показују подаци тамошњег Министарства за рад. Крајем марта укупно је 457.817 особа било пријављено бироу рада, што је за 104.705 мање него у марту прошле године. Стопа незапослености је 9,4 одсто, што је 1,3 процената мање у односу на фебруар и 2,9 одсто мање у односу на март 2020.
Поређења ради, пре кризе, у марту 2019. било је око 369.000 незапослених.
Министар рада Мартин Кохер указује да дугорочно може доћи до бољег стања на тржишту рада тек када мере закључавања буду укинуте.
- У Аустрији је још више наших људи, који су тамо запослени углавном у услугама, грађевини и слично. Информације које ја имам су да ситуација тамо није баш најсјајнија и знам да су се многи наши гастарбајтери, па чак и студенти вратили у Србију. Цене су прилично високе, а посао стоји, нема чак ни људи на улицама, јер су прописи прилично строги - каже професор Љубодраг Савић.ж
Доста наших људи ради и у Великој Британији, чија је економија у фебруару забележила раст од 0,4 одсто након оштрог пада претходног месеца, пошто је брзина кампање вакцинације против ковида-19 подигла самопоуздање привредника у погледу опоравка од пандемије.
Британска Канцеларија за националну статистику (ОНС) саопштила је да је раст бруто домаћег производа (БДП) био вођен повећањем индустријске производње од 1,3 одсто и скоком грађевинарства од 1,6 процената, преноси агенција АП.
Енглеска је у понедељак званично окончала трећи национални локдаун поновним отварањем теретана, фризерских салона и продавница неегзистенцијалне робе. Кафане и ресторани су такође поново отворили врата гостима, али само за пружање услуга на отвореном.
Британски БДП је и даље за 7,8 процената мањи него у фебруару 2020, али се полако опоравља од лањске најгоре рецесије у последњих 300 година, па и аналитичари прогнозирају да би могло да дође до благог раста запослености.
Српска дијаспора за петину мање слала новац у завичај
Српски гастарбајтери су у години пандемије својим породицама у завичају послали за петину мање пара. Октобарски извештај Светске банке указује на тенденцију наглог пада прилива девизних дознака у Србију за 20 одсто у 2020. години.
С обзиром на то да је српска дијаспора у матичну државу 2019. године послала више од 4,2 милијарде долара, за 2020. се могла очекивати "пошиљка" вредна више од 3,3 милијарде долара.