ГОДИШЊИ ОДМОР МОЖЕТЕ ДА ПРОДУЖИТЕ ДО 40 ДАНА: Многи не знају да ЗАКОНСКИ себи могу да обезбеде дужи одмор
Запослени се не може одрећи права на коришћење годишњег одмора.
Одмор на послу је изузетно важан за добробит запослених. Када радимо дуго без прекида, наш ниво концентрације и продуктивности опада, а умор се повећава. Редовни одмори омогућавају нам да се освежимо и обновимо енергију, што нас чини ефикаснијим и задовољнијим. Значи, узимање одмора није луксуз већ потреба која доприноси бољем здрављу, већој креативности и бољој радној ефикасности.
Послодавци који препознају важност одмора и подстичу своје запослене да га редовно практикују, доприносе стварању здравије и продуктивније радне средине. Ипак, загарантовних 20 дана није све што можете добити. У зависности од вашег приватног живота, деце, породице, па и образовања, себи можезе обезбедити и који дан више.
По закону, запослени има право на годишњи одмор у трајању од најмање 20, а највише 25 радних дана за годину дана рада, осим за запослене који у календарској години немају годину дана рада, а у радном односу су најмање месец дана, те имају право на годишњи одмор сразмерно времену проведеном на раду.
Дужина годишњег одмора утврђује се тако што се законски минимум од 20 радних дана увећава:
1) по основу доприноса у раду, односно сложености послова радног места до 5 радних дана;
2) по основу услова рада до 4 радна дана;
3) по основу радног искуства до 3 радна дана;
4) инвалиду рада и војном инвалиду 3 радна дана;
5) самохраном родитељу са дететом до 14 година живота 2 радна дана;
6) родитељу који има више од троје деце до 14 година живота 2 радна дана;
7) брига о старијем члану породице.
Запослени са навршених 30 година пензијског стажа или навршених 55 година живота и запослена - жена са навршених 25 година пензијског стажа или са навршених 50 година живота, као и запослени млађи од 18 година живота, има право на годишњи одмор у трајању од 30 радних дана.
Колективним уговором могу се утврдити и други критеријуми за увећање законског минимума.
Запосленом који ради скраћено радно време у смислу члана 41 (запосленом који ради на нарочито тешким, напорним и за здравље штетним пословима скраћује се пуно радно време, сразмерно штетном утицају на здравље, односно радну способност запосленог) може се, у складу са колективним уговором, одобрити коришћење годишњег одмора у трајању до 40 радних дана.
Годишњи одмор наставног и васпитног особља у васпитно-образовним установама користи се за време летњег школског распуста и може трајати најдуже колико и летњи школски распуст.
Ипак, ако се лице за време летњег школског распуста позива на курсеве за стручно усавршавање, или ради вршења других дужности у вези са припремама за почетак школске године, као и ради вршења наставно-васпитних активности, годишњи одмор тог лица не може бити краћи од одновних дана прописаних законом.
Коришћење годишњег одмора
Годишњи одмор може да се користи у два дела.
Ако запослени користи годишњи одмор у деловима, први део користи у трајању од најмање 12 радних дана у току календарске године, а други део најкасније до 30. јуна наредне године.
Запослени се не може одрећи права на коришћење годишњег одмора.
Извор: Србија Данас/Телеграф Бизнис/М.А.