ГОРИВО У РЕГИОНУ СВЕ СКУПЉЕ, ЛИТАР У СРБИЈИ СЕ "ДРЖИ": Ево када и за колико цене иду горе!
За разлику од региона где гориво поскупљује готово свакодневно, цена деривата на пумпама у Србији не би требало значајно да порасте у наредних неколико месеци.
Познаваоци тврде да су складишта домаћих компанија пуна нафте која је на глобалном тржишту купљена по ниским ценама, те да се у наредном периоду не очекују велике осцилације цене "црног злата".
На српским пумпама ових дана бензин се може купити за 120 до 122 динара, а дизел за десетак динара више.
ПУТЕВИМА БУДУЋНОСТИ СРБИЈЕ: Погледајте како је текао развој путне мреже у нашој земљи у претходних 7 година (ВИДЕО)
СЈАЈНА ВЕСТ ЗА СВЕ КОЈИ НАМЕРАВАЈУ ДА КУПЕ ПРВИ СТАН: Држава повећава неопорезиви део при куповини на 60 квадрата
ХИЉАДЕ ЉУДИ МОЖЕ ДА ОДАХНЕ: После 50 година ове станове је могуће укњижити
Чак и уз повећање акцизе које ће се примењивати од 1. јула, познаваоци тврде да не треба очекивати раст цена већи од 5 динара по литру горива. И то до краја године.
С друге стране, ако дође до другог таласа пандемије и евентуалног поновног застоја привреде и свакодневне потрошње, можемо очекивати да бензин и дизел чак и додатно појефтине, јер ћемо се вратити на ситуацију у којој постоје велике залихе нафте и мала потражња и потрошња нафтних деривата.
Литар дизела у БиХ до 111 динара
Цене горива у Хрватској од уторка су порасле, па је просечан резервоар бензина поскупео за око 6,50 куна или стотинак динара, док је за пун резервоар дизела потребно издвојити пет куна више (78 динара) него до сада.
Гориво је скупље и у Босни и Херцеговини где су нафташи 16. јуна обавестили Федерално министарство трговине о промени цена и маржи, па је распон малопродајних цена у ФБиХ између 1,56 и 1,86 КМ (од 93 до 111 динара) за литар премиум безоловног бензина 95, односно од 1,51 до 1,81 КМ (90 до 109 динара) по литру дизела.
За то време, пумпе у Србији не мењају своје ценовнике већ неколико недеља, иако цена нафте на светским тржиштима прилично варира, у зависности од ситуације са корона вирусом, као и попуштања мера и отварања привреда.
Небојша Атанацковић, сувласник једне приватне нафтне компаније у Србији, подсећа да Хрватска, али и остали наши суседи, одређују цене нафтних деривата на нивоу државе и те цене су исте на свим пумпама. Према његовим речима, тако је и у Босни и Херцеговини и Северној Македонији, као и у Црној Гори где се цене усклађују на 15 дана.
У Србији се цене слободно формирају и зато је велико шаренило, како каже, не само код различитих произвођача, него и на различитим пумпама истог нафташа.
- Одређени макропоказатељи се незнатно мењају, мада се очекивало да се привреда брже покрене после пандемије, што баш и није случај. Мислим да не треба очекивати да ће ове године цене сирове нафте прећи 50 долара за барел и у принципу нема неког озбиљног разлога за велике корекције цена ни на пумпама - оцењује наш саговорник.
Атанацковић каже да због великих залиха не треба очекивати значајне промене у цени нафте, па би у складу са глобалним прогнозама гориво на српским пумпама до краја године могло да поскупи највише око 5 динара по литру.
Иначе, цене нафте су ослабиле у четвртак због забринутости да би раст нових случајева заразе корона вирусом у Кини и Сједињеним Државама могао да укочи опоравак тражње за горивом, упркос ублажавању мера ограничења кретања људи.
Тако је цена фјучерса северноморске нафте "брент" склизнула за 22 цента или 0,5 одсто, на 40,49 долара за барел, док је америчка "лака" нафта WTI тргована јутрос на терминском тржишту у паду за 1 проценат, на нивоу од 37,58 долара за барел.
ВЕЋ ОД СУТРА ЛАКШЕ ДО КУПОВИНЕ ПРВОГ СТАНА: Важна одредба НБС ступа на снагу
ПРИЈАВА ЗА НОВАЦ ДО 15. АВГУСТА: Субвенције за 10.000 младих, држава издвојила две миљарде динара
ЗАПОСЛЕНИМА ПОНОВО МАРКИЦА БЕЗ ПРАВДАЊА ТРОШКОВА? Стижу нова правила за послодавце!
ДОЛАЗИ ЛИ ТО КОРОНА ПОНОВО? Светске берзе шаљу исти знак као у фебруару!
ЦЕНА СИРОВЕ НАФТЕ РАСТЕ: САД достигле рекорд по залихама, све процене биле погрешне