Грађани који не желе на одмор, а платили су, имаће право на олакшице по НЕМАЧКОМ моделу? Ево шта то значи!
У Влади Србије интензивно раде на уредби којом би држава требало да помогне туристичким агенцијама, хотелијерима и угоститељима, али и грађанима који су уплатили туристичке аранжмане пре почетка ванредног стања.
У претходна два дана било је неколико кругова разговора између представника агенција и државе и практично је питање дана када ће Уредба бити озваничена.
ЗА ПРИМЕР СВИМА! Ови млади људи су ХЕРОЈИ БАЛКАНА, а њихова прича ће вас одушевити
Вучић објаснио зашто је дошло до промене око 100 евра и зашто морате да окренете један телефон да бисте их добили
УЛОЖЕНО СЕ ВРАЋА: Ево у коју производњу и које крајеве Србије треба инвестирати
Један од модалитета подршке, који се разматра у овом тренутку, је такозвани "немачки модел". Он подразумева да сви туристи који су уплатили путовања до почетка ванредног стања 15. марта, а не желе да путују овог лета – или не буду могли, ако опет дође до затварања граница и сличних мера – могу рачунати на заменско путовање које могу искористити до краја 2021. године. Ако не искористе ову могућност, после истека рока биће им враћен уплаћени новац, дакле 2022. године. И то ће бити обавеза.
Агенције притом неће бити на губитку јер ће им држава надокнадити ове трошкове, дакле држава ће практично гарантовати реализацију ових аранжмана.
Међу осталим могућим мерама, а што су и главни захтеви туристичких радника, хотелијера и угоститеља, су додатне олакшице уз већ представљен пакет економске подршке - доступнији кредити, са отплатом од три до пет година, за обртна средства и инвестиције, а не само за ликвидност, као и продужетак мораторијума на кредите и лизинг.
Такође, траже да им се омогуће и додатне фискалне мере у виду продужене исплате бруто минималне зараде.
“Тражимо нешто налик државама у региону, бруто плате за све запослене у наредних 12 месеци, ослобађање од пореза и доприноса у тих 12 месеци, мораторијум на кредите до краја 2020. и повољне кредите за рад, не само за ликвидност”, истакли су претходних дана представници туристичких агенција и тур оператера.
Александар Сеничић из Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА) верује да би са овим мерама туристичке агенције могле да очекују да спасу део сезоне, путовањима у Грчку, која је најавила отварање средином јуна, као и у Црну Гору и Египат, али и слањем туриста на домаће дестинације.
Хотелијери кажу да су им највећи проблем тренутно кредити, јер већину инвестиција реализују управо на тај начин, па од државе очекују да им помогне у преговорима са банкама.
Туристички ваучери као прва додатна мера
На састанку Координационог тима за имплементацију Програма економских мера за смањивање негативних ефеката проузрокованих пандемијом вируса КОВИД 19, било је речи управо о секторској подршци која би се усмерила ка делатностима које су највише погођене пандемијом.
Како је рекао министар финансија Синиша Мали, држава интензивно разматра како да помогне секторима туризма, хотелијерства и путничког саобраћаја, а у том смислу већ је донета и прва у низу мера, која се односи на обезбеђивање 400.000 туристичких ваучера за одмор у Србији, у износу од две милијарде динара.
Угоститељи отварају врата после 1. маја
Сва је прилика да ће већ после 1. маја доћи до релаксације мера у угоститељству, односно отварања кафића и ресторана, свакако уз сву предвиђену заштиту и поштовање дистанце.
Како наводе наши саговорници, Србија ће пратити шта ради Немачка, Аустрија и друге земље, и у складу са тим прилагодити своје потезе у овом сектору.
Угоститељи су свесни да ће промет у старту бити значајно мањи, јер ће све што се дешава бити непријатно за посао, али сматрају да "морамо да кренемо".