Грађевински сектор у Србији расте: Треба ли сада куповати НЕКРЕТНИНУ? Ево какве су прогнозе!
Током ванредног стања промет непокретности је смањен за 70 одсто. У исто време, грађевински сектор бележи раст, а стручњаци процењују да криза изазвана короном неће значајно утицати на тржиште некретнина и на изградњу.
Највише су се куповали станови, а половина купљених некретнина плаћена је кредитом, за разлику од прошлогодишњих 30 одсто.
Црна Гора попушта мере: У јуну први комерцијални летови ка региону
РАТ ЗА ЧИПОВЕ: Нови сукоб између Кине и САД прети да УНИШТИ НАЈВЕЋЕ СВЕТСКЕ КОМПАНИЈЕ
НА ОДМОР У ГРЧКУ БЕЗ ТЕСТА НА КОРОНУ: Грчки министар туризма најавио да тестирање можда неће бити обавезно
- Био је непрекидно отворен е-шалтер преко ког смо примили преко 24.000 захтева од тога било је 5.343 купопродаје које су остварене. Треба нагласити да је посебно дошло до пада од краја марта до краја априла месеца, али је већ крајем априла месеца тржиште покретности благо почело да се опоравља и тај опоравак се наставља - указује Маја Радовић из Републичког геодетског завода.
Укупна сума стамбених кредита одобрених грађанима у марту је била за 4,3 одсто већа него у истом месецу прошле године.
- Врло је битно да банке наставе са кредитирањем и изградње станова и продаје станова због тога што је нама раст грађевинарства у претходне три године био рекордан и захваљујући томе ми смо имали јак раст БДП. Због тога је пре свега интерес државе да охрабри банке да гарантује банкама за сва пројектна финансирања која буду одобравали у наредних 12 или 24 месеца да ће им се вратити тај новац - објашњава Небојша Нешовановић из компаније "ЦБРЕ".
И поред ванредног стања градило се више, па је у марту обим производње у високоградњи био за 21 одсто већи него лане.
- Ако се зна, кад ради високоградња, да је то цела привреда, значи, не само градилишта него све што вуче према ономе. Колико ми имамо пројекцију, колико је потребно да се ради, колико ће бити инвестиција, ја мислим да ће у наредном периоду грађевинска индустрија бити један од главних носилаца и повећања производње, а у исто време и раста бруто националног дохотка - сматра Горан Родић из Грађевинске коморе Србије.
Прогнозе стручњака су да ће европска привреда ове године бити у рецесији од четири до шест одсто, али и да ће раст у следећој години бити нешто изнад тог нивоа, тако да се очекује да се привреда Европе врло брзо опорави.
На резултат Србије и ове и наредне године битно ће утицати дешавања у грађевинарству.
ХОБИ КОЈИ ДОНОСИ ОГРОМНУ ЗАРАДУ: Грана пољопривреде која је БУДУЋНОСТ, уложено се враћа ТРОСТРУКО!
ШАНСА ЗА СРБИЈУ! Лоша година за малинаре у Чилеу: Ево како можемо да зарадимо и 80 долара по килограму
ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ КОШТАЋЕ ПАПРЕНО: Нећете веровати колико новца морате издвојити за две лежаљке
Колико ће нам, заправо, летовање бити скупље: ОСИМ ЗА ТЕСТОВЕ, МОРАЋЕТЕ ДА ИЗДВОЈИТЕ ДОДАТНИ НОВАЦ И ЗА ОВО
СРБИЈА НА ПУТУ ОПОРАВКА: Држава обезбедила ДВЕ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА кредита, ускоро ће ојачати привреда, а ево како